[07-12-2010]
WPEK 8

 

    Warszawski Program Edukacji Kulturalnej
 
  Internetowa Gazeta WPEK 8 / 07 grudnia 2010
 
 
Rozmowa z Wandą Górską
Wanda Górska
Wanda Górska
Z Wandą Górską, Pełnomocnik Prezydenta ds. edukacji kulturalnej m. st. Warszawy, rozmawia Katarzyna Maldis.

Katarzyna Maldis: Minął rok od wprowadzenia w życie, Zarządzeniem Prezydenta m. st. Warszawy, Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej jako programu operacyjnego polityki edukacyjnej. Czas na roczną refleksję i podsumowanie. Jak ocenia Pani ten okres i rozwój WPEK-u?

Wanda Górska: Zdaję sobie sprawę, że nie mogę być obiektywna w ocenie sposobu wdrażania Programu. Taką ocenę powinni zrobić Ci, którzy zostali włączeni w jego realizację i jego beneficjenci.
Natomiast, jeżeli chodzi o podsumowanie – to uważam, że najważniejsze z tego, co udało nam się wypracować to system i narzędzia współpracy, czyli możliwości komunikacji i informacji pomiędzy uczestnikami Programu. Jeśli weźmie się pod uwagę, że jest to przeszło 1000 osób, to można powiedzieć, że sprawny system informacji dotyczącej konkretnej dziedziny i komunikowania się z tak liczną grupą uczestników, to jest konkret przekazany na rzecz działalności społecznej Miasta.
więcej »
 
Rozmowa z laureatami I Nagrody Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej
Marta Abramczyk
Zbigniew Darda
Marta Abramczyk
Zbigniew Darda
Jurek Hagmajer: Co Pani czuła, kiedy okazało się, że projekt „Usłysz Nas” wygrał I Nagrodę Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej?

Marta Abramczyk: Byłam obecna przy ogłaszaniu wyników podczas finału Giełdy, i osobiście odbierałam nagrodę - przez to bardzo emocjonalnie przeżyłam to wszystko. Czułam ekstazę, która mnie wspierała nawet kilka dni później. Kinga Pomian (odtwórczyni roli Agnieszki) też odebrała z ogromną radością tą nowinę, chwilę później jak Marta jej wysłała sms-em informację. Mimo odległości, jaka ją dzieliła od miejsca, w którym odbywał się finał.

Czy zdobycie Nagrody zmieniło coś w Pani planach? Czy wpłynęło na Pani podejście do działań?

W planach i w działalności zmieniło się niewiele, przyznam. Bardzo mnie to zmotywowało do dalszych działań, ale już wcześniej miałam zaplanowane konkretne działania. Jakie - tego nie będę mówiła, bo nie chcę zapeszyć. Jednak dzięki nagrodzie uwierzyłam w siebie co mnie automatycznie popchnęło do przodu - i do teraz o wiele częściej i o wiele poważniej myślę o tym, co planuję zrobić...
Jurek Hagmajer: Czy zechciałby Pan, jako koordynator i promotor projektu, ocenić znaczenie zdobycia I Nagrody Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej dla działań związanych z promocją filmu powstałego w ramach projektu? Czy miało to wpływ na dalsze działania w tym kierunku?

Zbigniew Darda: Nagroda umożliwiła jeszcze szerszą promocję projektu „Usłysz nas” i filmu „Deaf life”, który powstał w jego ramach. Dom Kultury „Zacisze”, który koordynuje wszystkie spotkania związane z filmem i działania warsztatowe, otrzymuje coraz więc zgłoszeń z całej Polski z prośbą o przyjazd autorów filmu, jego prezentację i wspólną dyskusję o problemach poruszanych w filmie. Biuro Edukacji m.st. Warszawy rozpocznie cykl warsztatów dla nauczycieli dotyczących tolerancji, przeciwdziałania uprzedzeniom, podczas których będzie prezentowany nasz film. W grudniu bierzemy udział w konferencji w Gdańsku dla rodziców dzieci niesłyszących. Najważniejsze są jednak spotkania, kontakt z widzami, którzy po projekcji filmu chcą wiedzieć więcej o świecie gdzie językiem komunikacji jest obraz, a nie dźwięk...
więcej »
 
Rozmowa z laureatką II Nagrody
Lena Rogowska
Lena Rogowska
Rozmowa z Leną Rogowską, autorką projektu „Błękitny Express”, zdobywcy II Nagrody Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej. Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury, wspólnie ze Schroniskiem dla Nieletnich i Zakładem Poprawczym Warszawa - Falenica.

Katarzyna Maldis: Jak zareagowały dziewczyny biorące udział w „Błękitnym Expressie”, gdy dowiedziały się o wygranej?

Lena Rogowska: Nie mogły uwierzyć, że to prawda. Zawiozłam im statuetkę, oglądały ją ze zdziwieniem. A jak już uwierzyły to bardzo się cieszyły. I namawiają mnie, żeby powtórzyć występ i żeby nagrać piosenki, które powstały w ramach Błękitnego. Myślę, że to są dobre pomysły i postaramy się je zrealizować.
więcej »
 
Rozmowa z laureatkami III nagrody
Labirynt Teatralny
Labirynt Teatralny
Rozmowa z Wiesławą Klata oraz Grażyną Karwowską-Winiarek – autorkami i koordynatorkami projektu „Labirynt Teatralny”, który zdobył III Nagrodę Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej.

Jurek Hagmajer: Jakie znaczenie miało dla Pań zdobycie Nagrody przez „Labirynt Teatralny”? Czy miało to wpływ na dalsze działania z nim związane?

Wiesława Klata: Po pierwsze bardzo cieszyłyśmy się, że projekt został doceniony wśród tak dużej liczby zgłoszonych, oraz że taka nieinstytucjonalna forma działalności jak nasza, została wyróżniona wśród instytucji, które mają ogromne zaplecza oraz doświadczenie. Poza licznymi gratulacjami oraz podniesieniem samooceny, spowodowanym przebiciem się wśród projektów instytucjonalnych – nie nastąpiły jeszcze jednak konkretne zmiany wiązane ze zdobyciem Nagrody.
więcej »
 
Wizyta u Króla
Wilanów
Stoliczek rekonstruktora
W Wilanowie – każdy znajdzie coś dla siebie. Oferta edukacyjna Muzeum Pałacu w Wilanowie jest nadzwyczaj bogata, a materiały dydaktyczne bardzo dobrze opracowane, obszerne, estetyczne i dopasowane do każdej grupy wiekowej.

Zajęcia dydaktyczne w Muzeum w Wilanowie dostosowane są do wszystkich grup wiekowych, ze szczególnym naciskiem na dzieci i młodzież. Podstawową lekcją jest „Wizyta u Króla” – podczas której zwiedzający mają możliwość odwiedzenia najpiękniejszych komnat pałacu. Uczniowie klas 0-III pracują z książeczką edukacyjną, uczniowie IV-VI – z kartami zadań. Jest to interaktywna forma zwiedzania – mówi Monika Buraczyńska z Działu Edukacji Muzealnej Muzeum Pałacu w Wilanowie – dzieci są wciągnięte w dialog. Poza tym dostają karty zadań i książeczki z lekcji, które następnie zabierają do domu.
więcej »
 
Zapraszamy do wzięcia udziału w aukcji obrazów!
Aukcja w Bibliotece Publicznej przy ul. Meissnera 5
a
14 grudnia 2010 r. w Bibliotece Publicznej przy ul. Meissnera 5. odbędzie się aukcja niezwykłych obrazów – namalowanych przez artystów z niepełnosprawnością intelektualną.

Od kilku już lat w przestrzeni miejskiej Warszawy – w Łazienkach, na Placu Bankowym, na Dworcu Centralnym czy stacjach metra odbywają się wystawy laureatów organizowanego przez Fundację Wspólna Droga konkursu „Świat Nikiforów”. Są to kopie obrazów w wielkim formacie, które cieszą się zainteresowaniem tysięcy warszawiaków i przyjezdnych, radując oko barwą, kształtem i odwagą w pokazywaniu własnego świata przez artystów z niepełnosprawnością intelektualną. Z pewnością wielu widzów oglądając te obrazy, ze zdumieniem odkryło, że także te osoby mogą być obdarzone niezwykłym talentem, oryginalnym sposobem widzenia świata, niebanalnym wyczuciem barw i form. Co roku zachwyca się nimi jury konkursu, któremu przewodniczy rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prof. Ksawery Piwocki.
więcej »
 
Nasz Facebook
WPEK
Od dwóch tygodni Warszawski Program Edukacji Kulturalnej ma również swoją stronę w społecznościowym serwisie Facebook. Warszawskie inicjatywy kulturalne oraz sami Warszawiacy bardzo intensywnie korzystają z tego nowoczesnego środka społecznościowej komunikacji, wymiany informacji, nawiązywania nowych kontaktów.

Jedną z najczęściej używanych funkcji serwisu Facebook jest wzajemne rekomendowanie sobie przez jego użytkowników różnych imprez, zjawisk kulturalnych i ciekawych treści dotyczących kultury, które użytkownicy znajdują w Internecie. Dla nas będzie to niezwykle cenne medium, poprzez które chcemy z informacjami o Warszawskim Programie Edukacji Kulturalnej docierać do tych, którzy jeszcze o programie nie wiedzą, a wyrazili już zainteresowanie tym, czym żyje warszawska kultura.
więcej »
Grand Prix dla Szymanowski Big Band
Szymanowski Big Band
Na zaproszenie organizatorów XI. Międzynarodowego Festiwalu “Szansa dla młodych” w stolicy Republiki Łotewskiej wśród 160 uczestników - tancerzy, muzyków i wokalistów z kilku krajów europejskich - w sali koncertowej Filharmonii Ryskiej wystąpiła orkiestra żoliborskiej szkoły muzycznej Szymanowski Big Band pod batutą Pana Piotra Kostrzewy. Jury konkursu jednogłośnie przyznało naszym młodym muzykom Grand Prix. Gratulujemy!
więcej »
Zwycięzcy Retroringu
Znamy najlepszego znawcę Warszawy – amatora!
2 grudnia, w kawiarni Retrospekcja przy ul. Bednarskiej, odbył się finał „Retroringu”, czyli I Varsavianistycznych Mistrzostw Amatorów. O tytuł mistrzowski walczyli Marta Szczeblewska i Jakub Jastrzębski.
więcej »
ZAPRASZAMY
Spektakl "Tak trudno… Teatru Tańca TEST"
Iza i Teatr TEST
27 listopada 2010r. po raz 12 odbył się Festiwal Teatrów Amatorskich GARDEROBA BIAŁOŁĘKI. Jury w składzie: Jarosław Kilian – przewodniczący, Łukasz Drewniak, Ewa Makomaska oraz Tomasz Służewski w kategorii Najlepszy Reżyser przyznało nagrodę dla Izy Borkowskiej, za choreografię w spektaklu Tak trudno… Teatru Tańca TEST.

Premiera spektaklu odbyła się w lutym 2010 r.

Wszystkich, którzy dotychczas nie mieli jeszcze okazji obejrzeć spektaklu zapraszamy do DOROŻKARNI

17 grudnia (piątek), o godz. 20.00 – wstęp wolny.

Iza Borkowska prowadzi w DOROŻKARNI Teatr Tańca TEST oraz Grupy Tańca Nowoczesnego STEP i DROP’s.

Dużym wyzwaniem dla młodych ludzi i ich opiekunów – Izy Borkowskiej i Darka Sikorskiego – jest udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i konkursach. Najcenniejszymi nagrodami są dla niech te, które zdobyli, pokonując liczną konkurencję. Teatr Tańca TEST zdobył III nagrodę na NEW PRAGUE DANCE FESTIVAL 2010, na 22 BARCELONA DANCE AWARD, Girona 2009 w Hiszpanii teatr zdobył I nagrodę. Rok 2007 przyniósł im złoto na NÖ WORLD DANCE CUP w Austrii oraz na GLOBAL EDUCATION FESTIVAL 2007 FESTIVAL OF DANCE FOR SCHOOLS we Włoszech, gdzie zdobyli także GRAND PRIX za najlepszą prezentację taneczną festiwalu.
więcej »
ZAPRASZAMY
Festiwal EduKino
Fundacja Innowacji Społeczno-Kulturalnych wraz z partnerami - KINOkawiarnią Stacja Falenica oraz Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury zapraszają na Festiwal Filmów dla Edukacji „EduKino”, który odbędzie się w dniach 6-8 grudnia 2010.

Festiwal ma na celu promocję filmu edukacyjnego. W ramach festiwalu uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół i rodzice będą mieli możliwość zapoznania się z różnorodnymi tematycznie, najciekawszymi polskimi i zagranicznymi filmami posiadającymi wartości edukacyjne sprzyjające realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego w edukacji szkolnej na różnych jej etapach oraz edukacji pozaszkolnej i wychowania. Udział dzieci i młodzieży w projekcjach festiwalowych
sprzyjać będzie rozwijaniu ich aktywnych postaw poznawczych oraz umiejętności odbioru problematyki popularnonaukowej; przyczyni się do rozwoju umiejętności odbioru dzieła filmowego i wykorzystania filmu dla poszerzania własnych zainteresowań.
więcej »
ZAPRASZAMY
Konkurs filmowy Centrum Edukacji Obywatelskiej
Filmoteka Szkolna. Akcja!
Centrum Edukacji Obywatelskiej już po raz drugi ogłasza konkurs na krótki film uczniowski w ramach projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!” Czekamy na prace, które będą trwały od 1 do 5 minut - mogą to być animacje, reportaże, dokumenty oraz fabuły - wszystkie inspirowane filmami zgromadzonymi w szkolnej Filmotece. To jedyne wasze ograniczenia!
więcej »
ZAPRASZAMY
Jesienny Ogród Sztuk – Odkrywamy Warszawskie TALENTY
W dniach 10-11 grudnia br. staraniem Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” i Staromiejskiego Domu Kultury zorganizowany zostanie „Jesienny Ogród Sztuk – Odkrywamy Warszawskie TALENTY”.

Fundacja Edukacyjna Perspektywy we współpracy ze Staromiejskim Domem Kultury przygotowała "Jesienny Ogród Sztuk - Odkrywamy Warszawskie TALENTY", który odbędzie się 10-11 grudnia 2010 r. w obiektach Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej w Warszawie przy ul. Stokłosy 3.
więcej »
Kontakt
Warszawski Program Edukacji Kulturalnej
  Kulturalna Warszawa »  
  Wirtualny Dom Kultury »  
Copyright © wpek.mdk-mokotow.pl
ZALOGUJ