[09-06-2011]
WPEK 23

Warszawski Program Edukacji Kulturalnej
 
  Internetowa Gazeta WPEK 23 - wydanie festiwalowe 9 czerwca 2011
 
 
Artystyczny raj przedszkolaków, czyli Przegląd Plastyczny WFEK-u
t
Kasia Lisowska-Byster
W dniu 8 czerwca 2011 roku Państwowe Ognisko Artystyczne „Nowolipki” zamieniło się na chwilę w artystyczny raj dla młodych zdolnych przedszkolaków, którzy wzięli udział w Przeglądzie Plastycznym Warszawskiego Festiwalu Edukacji Kulturalnej.
Gościliśmy blisko 50 osób – dzieci, laureatów, które zajęły 1., 2. i 3. miejsca w konkursach dzielnicowych. Było bardzo kolorowo i wesoło. Każdy z młodych artystów miał szansę, by wziąć pędzel i w prawdziwej Galerii Sztuki namalować swój własny fragment dzieła malarskiego. Wernisaż, który towarzyszył Przeglądowi obfitował w oklaski i zachwyty nad młodymi twórcami. Oni sami odebrali nagrody w postaci blejtramów i innych specjalistycznych przyborów malarskich. Uścisnęli dłoń najważniejszym osobistościom promującym edukację kulturalną w Warszawie, a także pozowali do zdjęć – zawsze z uśmiechem na twarzy.

Kasia Lisowska-Byster
Koordynator Wystawy – Specjalista ds. Promocji Państwowego Ogniska Artystycznego
t
t
t
»
więcej »
 
Refleksje po Przeglądzie Zespołów Instrumentalnych
t
WFEK - Przegląd Zespołów Instrumentalnych
Przegląd Zespołów Instrumentalnych na Bemowie już za nami. 8 czerwca na scenie Bemowskiego Centrum Kultury gościliśmy młodzież z Żoliborza, Woli, Ursynowa, Bielan i z naszego Bemowa.
Pozostało miłe wspomnienie wspaniałych młodych ludzi - utalentowanych, ambitnych, z dużą kulturą osobistą, zaangażowanych w swoje muzyczne zainteresowania. Należą się im słowa uznania za wysiłek w tworzeniu własnych kompozycji czy tekstów, za chęć sięgania po klasykę oraz jednocześnie – poszukiwania własnego wyrazu.
Zaprezentowane były różne gatunki muzyczne: od najmłodszych "Bemolków" grających na fletach i cymbałkach "Taniec węgierski", poprzez suitę filmową w wykonaniu 20 gitar "Warsaw Gitar Orchestra", czy teksty St. I. Witkiewicza z muzyką opracowaną przez zespół "No Name Natalia" po mocne uderzenie "The Law Breakers".

Urszula Białas - Koordynator ds. edukacji kulturalnej w dzielnicy Bemowo
Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy
więcej »
 
Relacja z Przeglądu na Bemowie
t
t
Przegląd Zespołów Instrumentalnych w ramach Warszawskiego Festiwalu Edukacji Kulturalnej odbył się 8 czerwca w Bemowskim Centrum Kultury.

Poziom Przeglądu zaskoczył organizatorów, a rangę wydarzenia potwierdziło zainteresowanie władz dzielnicy. Stawiły się osoby odpowiedzialne za kulturę: Z-ca Burmistrza Paweł Bujski, Przewodniczący Komisji Kultury Sportu i Promocji Paweł Rafalski, Naczelnik Wydziału Kultury Bemowo i koordynator Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej Urszula Białas.
Młodzi wykonawcy wybrali klimat poezji śpiewanej i klasyczne brzmienia gitar akustycznych. – Widać, że poszukują czegoś więcej niż popularne, młodzieżowe gatunki muzyki – mówili organizatorzy – To dobrze rokuje na przyszłość. Niektóre osoby mogłyby już śmiało startować w ogólnopolskich przeglądach i festiwalach. Wskazaliśmy im dalsze możliwości działania i rozwoju, taki m.in. był cel tego Przeglądu.
Usłyszeliśmy harmonijne brzmienia prostych instrumentów – fletów i dzwonków – w wykonaniu najmłodszych artystów ze szkoły podstawowej na Bemowie, utwory poetyckie do tekstów Witkiewicza z własną muzyką młodych wykonawców (No Name Natalia z Żoliborza), czy wreszcie najliczniejszy zespół, gitarowy band z Bemowa (21 osób!). Mimo przewagi klasycznych klimatów nie zabrakło też bardziej nowoczesnych brzmień i instrumentów (gitary elektryczne).

Relacja z Przeglądu Zespołów Instrumentalnych - Bożena Sitek
Relacja z Przeglądu Plastycznego - Katarzyna Maldis
Zdjęcia - Maciej Pieńkowski
Redakcja Internetowej Gazety WPEK - Katarzyna Maldis
więcej »
 
Mali artyści na Nowolipkach
t
W Państwowym Ognisku Artystycznym „Nowolipki” odbył się Przegląd Plastyczny prac dzieci w wieku przedszkolnym. Było kolorowo, słonecznie i bardzo twórczo. W sali wystawowej najmłodsi odebrali nagrody, a na tarasie mogli malować do woli na specjalnie na tę okazję przygotowanym „dywanie”.

Przegląd Plastyczny zorganizowało Państwowe Ognisko Artystyczne „Nowolipki” i Biuro Edukacji m. st. Warszawy.
Wystawiono 42 prace przedszkolaków – laureatów z konkursów dzielnicowych. Zadziwiały różnorodnością i pomysłowością wykonania. Były i dosłowne rysunki, i abstrakcyjne „wizje”, kolaże, wyklejanki, obrazy malowane farbami lub kredkami… Do wyboru, do koloru. Młodzi artyści z radością patrzyli na swoje wyeksponowane w sali wystawowej prace, a dumni opiekunowie podziwiali je i nierzadko fotografowali.

Nagrody wręczyła Pani Wanda Górska, Pełnomocnik Prezydenta m. st. Warszawy ds. edukacji kulturalnej oraz Panie z Biura Edukacji m. st. Warszawy: Joanna Gospodarczyk, Zastępca Dyrektora i Ewa Listkowska, Inspektor w Wydziale Edukacji Pozaszkolnej. Dzieci dostały m.in. przybory malarskie, pluszowe zabawki i oczywiście – dyplomy.
więcej »
ZAPRASZAMY
Najbliższe wydarzenia WFEK-u:
a
W czwartek, 9 czerwca zapraszamy na Przegląd Literacki Warszawskiego Festiwalu Edukacji Kulturalnej! Przegląd odbędzie się w Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Rumla w Dzielnicy Praga-Południe przy ul. Meissnera 5.

Program imprezy:

Godz. 11.00-13.00 – prezentacja autorów z dzielnic: Targówek, Ursus, Białołęka, Bielany, Włochy, Wola.
Godz.13.00 – spotkanie uczestników z Panem Prezydentem Włodzimierzem Paszyńskim i zaproszonymi gośćmi oraz Przegląd Filmowy i występ Młodzieży z LO im. Agnieszki Osieckiej.
Godz.13.00-18.00 – prezentacja autorów z dzielnic: Bemowo, Wawer, Ochota, Mokotów, Praga Południe.

W Przeglądzie weźmie udział prof. Grzegorz Leszczyński, specjalista od literatury młodzieżowej, autor m.in. książki „Bunt czytelników”.
więcej»
Copyright © wpek.mdk-mokotow.pl
ZALOGUJ