[30-05-2011]
WPEK 20

 

    Warszawski Program Edukacji Kulturalnej
 
  Internetowa Gazeta WPEK 20 - wydanie festiwalowe 30 maja 2011
 
 
WFEK - Pierwszy dzień
a
Agnieszka Proszowska
Dzień Dziecka to idealna okazja do zaprezentowania szerokiej publiczności twórczości artystycznej dzieci i młodzieży. W przedszkolach, szkołach, domach kultury, placówkach wychowania pozaszkolnego instruktorzy i pedagodzy pomagają młodym ludziom rozwijać ich liczne talenty. Robią to z pasją i wielkim zaangażowaniem, co można było dostrzec podczas niedzielnego festynu w Parku im. Józefa Sowińskiego.

W dniu wczorajszym na scenie amfiteatru zaprezentowały się młodzieżowe chóry i zespoły, a także Teatr Rodziców pod kierunkiem Dyrektora Przedszkola nr 253 „Akademia Pana Kleksa” Pani Anny Mazurek. W galerii na płocie można było podziwiać prace plastyczne przedszkolaków. Połączenie Festiwalu z Dniem Dziecka okazało się świetnym pomysłem zarówno dla występujących jak i dla widzów. Jest to kolejny przykład na to, jak świetnie można zaaranżować akcję „Dzieci dzieciom”, pokazując jednocześnie efekty codziennej pracy w ramach edukacji kulturalnej.

Jako dzielnicowi koordynatorzy baliśmy się, czy uda nam się w tak krótkim czasie ogarnąć organizacyjnie wszystkie kwestie związane z Festiwalem. Było to jednak możliwe dzięki dobrej komunikacji między członkami Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej, doświadczeniu zawodowemu każdego z koordynatorów oraz wzajemnej wymianie doświadczeń. Otrzymaliśmy również ogromne wsparcie od p. Pełnomocnik Wandy Górskiej i Martyny Skrednów ze Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej, której heroiczna praca pozwoliła nam w bardzo krótkim czasie przygotować Festiwal.

Agnieszka Proszowska
Dzielnicowy Koordynator ds. Edukacji Kulturalnej w dzielnicy Wola
a
a
a
»
więcej »
 
Relacja z pierwszego dnia Warszawskiego Festiwalu Edukacji Kulturalnej
a
a
W dniu wczorajszym Warszawski Festiwal Edukacji Kulturalnej 2011 rozpoczął swoją pierwszą edycję kilkoma dużymi wydarzeniami – jednym z nich był Przegląd Muzyczny w kategorii chóry i zespoły wokalne, zorganizowany przez Miasto Stołeczne Warszawa. Towarzyszył on festynowi z okazji dnia dziecka, którego gospodarzem był Urząd Dzielnicy Wola. Obie imprezy odbywały się wspólnie i miały miejsce w Parku im. Józefa Sowińskiego.

Przegląd Muzyczny odbywał się w amfiteatrze i podzielony został na dwie kategorie: chóry oraz zespoły wokalne. Jego oficjalne rozpoczęcie miało miejsce o godz. 11.00. Gości przywitał Przewodniczący Rady Dzielnicy Wola Dariusz Puścian, a Przegląd otworzyły: Wiceburmistrz Dzielnicy Wola Grażyna Orzechowska – Mikulska oraz Pełnomocnik Prezydenta ds. edukacji kulturalnej Wanda Górska. Wśród organizatorów wydarzenia silną reprezentację WPEK-u stanowiła Agnieszka Proszowska, Koordynator ds. edukacji kulturalnej w Dzielnicy Wola.
Pozostałymi imprezami towarzyszącymi rozpoczęciu Festiwalu były impreza plenerowa „Warszawa Dzieciom” w Parku Agrykola oraz spektakl musicalowy „Romeo i Julia” w Łazienkach Królewskich.
Partnerami Warszawskiego Festiwalu Edukacji Kulturalnej są: Stołeczna Estrada oraz Fundacja Orange, patronat medialny sprawuje: Qulturka.pl.

Relacja z pierwszego dnia WFEK - Jurek Hagmajer
Zdjęcia - Maciej Pieńkowski
Redakcja Internetowej Gazety WPEK - Katarzyna Maldis
więcej »
 
Romeo i Julia z pawim chórem
a
W niedzielę, 29 maja w Łazienkach Królewskich, w Teatrze na Wodzie musical „Romeo i Julia” uroczyście rozpoczął I Warszawski Festiwal Edukacji Kulturalnej.

Musical „Romeo i Julia” (scenariusz i reżyseria Cezary Domagała), oparty na skróconej wersji dramatu Szekspira, ze współczesną, specjalnie do tego spektaklu napisaną muzyką (aut. Paweł Stecek), powstał w ramach Feryjnych Otwartych Spotkań Artystycznych FOSA 2011, realizowanych w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w ramach akcji „Zima w Mieście”. Premiera odbyła się 25 lutego 2011 w Sali Kongresowej PKiN.
W przygotowaniach wzięło udział 150 wykonawców w wieku 13-19 lat, w tym – kilka par grających tytułowych bohaterów. W trakcie spektaklu wymieniali się też odtwórcy innych ról, organizatorzy chcieli w ten sposób dać szansę zaprezentowania się na scenie jak największej liczbie młodych aktorów. Dało to dodatkowy, bardzo interesujący efekt, nie tylko w scenach zbiorowych, ale przede wszystkim w indywidualnych, wymagających dużych umiejętności warsztatowych i dojrzałości emocjonalnej. Młodzi wykonawcy zagrali swoje role posługując się szekspirowskim wierszem (jedenastozgłoskowcem), oddając gorące uczucia: nienawiść, miłość, rozpacz. Było to dla nich olbrzymim wyzwaniem, ale poradzili sobie znakomicie.

Organizatorzy Warszawskiego Festiwalu Edukacji Kulturalnej nie mogli wymarzyć sobie lepszego otwarcia, a twórcy musicalu „Romeo i Julia” – bardziej odpowiedniej i sugestywnej scenerii. Pogoda dopisała, niedzielny wieczór w Łazienkach Królewskich był jasny, pachnący i rozśpiewany, nie tylko głosami występujących artystów.

Widowisko przygotowano z rozmachem, ale forma nie przerosła treści. Łatwa w takim przypadku do przekroczenia granica między barwnością a kiczem, wzruszeniem a sentymentalizmem, dramatyzmem a patosem, pozostała nienaruszona.

Bożena Sitek
więcej »
ZAPRASZAMY
Najbliższe wydarzenia WFEK-u:
a
Serdecznie zapraszamy na pierwszy Przegląd Teatralny w ramach Warszawskiego Festiwalu Edukacji Kulturalnej. To trzydniowa uczta dla miłośników Melpomeny. W dniach 3 - 5 czerwca w Białołęckim Ośrodku Kultury i Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej wystąpią najlepsze szkolne grupy teatralne Warszawy. W jedenastu spektaklach zaprezentuje się 143 młodych aktorów.
Program Przeglądu Teatralnego»
Copyright © wpek.mdk-mokotow.pl
ZALOGUJ