[18-10-2010]
WPEK 5

  Warszawski Program Edukacji Kulturalnej
 
  Internetowa Gazeta WPEK 5 / 18 października 2010
 
 
 
Warszawa nadal walczy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Jesteśmy w finale, wśród silnych konkurentów!
Warszawa logo
 
Warszawa w finale konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Po dwudniowej sesji przesłuchań Komisja Ekspertów Europejskich dokonała selekcji kandydatów. Z jedenastu miast kandydujących na tzw. short-liście zostało pięciu konkurentów.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej we foyer Teatru Wielkiego odczytano nazwy miast, które przeszły do finału konkursu. W ratuszach Warszawy, Wrocławia, Katowic, Lublina i Gdańska strzelają już zapewne korki szampanów. Delegaci pozostałych, pechowych miast, będą mieć teraz czas na refleksję, co poszło nie tak.
więcej »
 
 
Słowo Przewodniczącej Komisji Edukacji i Rodziny Rady m. st. Warszawy – Małgorzaty Żuber-Zielicz
Małgorzata Żuber-Zielicz
Małgorzata Żuber-Zielicz
Warszawa ma ambicję stania się Europejską Stolicą Kultury. Jednocześnie cywilizacyjny walec kultury masowej zabiera tzw. kulturze wysokiej kolejne rzesze odbiorców, szczególnie młodzieży. Odbiera, mimo że tak wielki ośrodek kulturalny i akademicki jak Warszawa może się pochwalić niezwykle atrakcyjną ofertą programową. Warto więc, a nawet trzeba, podjąć kroki by do korzystania z tej oferty zachęcić i wdrożyć najmłodszych Warszawiaków. Temu ma właśnie służyć Warszawski Program Edukacji Kulturalnej (WPEK), który już stał się faktem. Uchwała została podjęta, zarządzenia wydane, pełnomocnik i koordynatorzy dzielnicowi powołani, koncepcja i cele spisane.

Założenia programu są niewątpliwie słuszne - powinniśmy tworzyć warunki do współpracy instytucji kultury, organizacji pozarządowych, placówek edukacji pozaszkolnej, wyższych uczelni, szkół. Wszystkim odbiorcom kultury powinniśmy dostarczyć dobrej, szybkiej i rzetelnej informacji o wartościowych programach, wydarzeniach, zajęciach artystycznych, pozalekcyjnych, pozaszkolnych i dlatego dobrze zorganizowana i zarządzana „kulturalna platforma” na pewno będzie nieocenionym świetnym źródłem informacji dla wszystkich.
więcej »
 
 
Edukacja kulturalna stosowana, czyli zaproszenie na Warszawską Giełdę
ola
Aleksandra Jankowska
W 2008 roku odbył się w Warszawie Kongres Edukacji Kulturalnej. Wzięło w nim udział prawie 1 500 osób w czasie 2 dni obrad. Zaprezentowano wiele programów, spektakli, filmów, wystaw. Ale przede wszystkim podjęto dyskusję nt. tego czym jest edukacja kulturalna w świecie postnowoczesnym, w sytuacji gwałtownego rozwoju mediów elektronicznych i środków komunikacji oraz ekspansji kultury popularnej. I chociaż wielu znakomitych naukowców, artystów i pedagogów zabrało głos w tej dyskusji, chociaż patronował jej Minister Kultury, a poważne media publiczne przyjęły patronaty medialne – trudno by szukać relacji z tej dyskusji. Czy więc była ważna? Minęły 2 lata. Czy z tej perspektywy można odnaleźć jej rezultaty? Można. Teraz. W Warszawie.
więcej »
 
 
Poznaj źródła tradycji
ETNO
 
Działalność edukacyjna Państwowego Muzeum Etnograficznego obejmuje trzy obszary: edukację dzieci i młodzieży, edukację dorosłych oraz pozostałe aktywności popularyzatorskie. Kalendarz imprez jest wciąż rozszerzany i coraz bardziej zróżnicowany. Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą roczną Muzeum oraz opisem cyklicznych projektów kulturalno-edukacyjnych dla poszczególnych grup wiekowych.
Lekcja festiwal nauki 2008 - wycinanki
Rodzinne spotkania z tradycją - wycinanki
Rodzinne spotkania z tradycją - pszczelarstwo
»
więcej »
 
 
O kinie w szkole – Filmoteka Szkolna
Filmoteka w szkole
 
14 000 szkół w całej Polsce otrzymało w ramach Filmoteki Szkolnej zestaw 26 lekcji na DVD, zawierających polskie filmy fabularne oraz dokumenty i animacje opatrzone komentarzami specjalistów. Przedsięwzięcie realizowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskim Wydawnictwem Audiowizualnym, ma na celu włączenie wiedzy o filmie do procesu edukacji szkolnej oraz przygotowanie uczniów do świadomego, krytycznego odbioru filmów.

Twórcy objętego patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu Filmoteka Szkolna, stawiają sobie za cel wzbogacenie edukacji szkolnej poprzez wprowadzenie elementów wiedzy o kinematografii. Film stał się w ostatnim stuleciu bardzo ważnym źródłem wiedzy, nieodłącznym elementem współczesnej kultury. Dlatego ich zdaniem wychowanie filmowe powinno odgrywać rolę podobną do nauki o literaturze, plastyce czy muzyce. Żyjemy w dobie panowania kultury audiowizualnej, a wraz z rozwojem filmu wykształciły się w nim nowe środki wyrazu. Jednym z zadań edukacji kulturalnej jest nauka ich odbioru, a projekt PISF-u ma stanowić pomoc w jego realizacji.
więcej »
 
 
Fundacja AVE: edukacja kulturalna między pokoleniami
Bartłomiej
Bartłomiej Włodkowski
16 i 17 października odbyły się Juwenalia III Wieku. Dla Bartłomieja Włodkowskiego, prezesa Fundacji AVE, organizatora imprezy, ważne jest, aby edukacja kulturalna nie ograniczała się do dzieci i młodzieży, a dotyczyła wszystkich grup wiekowych. I żeby łączyła pokolenia.

O Fundacji AVE warto napisać z wielu powodów. W październiku, miesiącu seniora – przede wszystkim z okazji Juwenaliów III Wieku. Organizatorem i pomysłodawcą Juwenaliów jest Fundacja AVE. Projekt wspierają i dofinansowują: m. st. Warszawa (Biuro Kultury), MKiDN, Białołęcki Ośrodek Kultury oraz Dom Kultury „Świt".
Juwenalia III Wieku
Juwenalia III Wieku
Juwenalia III Wieku
»
więcej »
 
ZAMIAST WSTĘPU
Dzień Edukacji Narodowej i nie tylko
Wanda Górska
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej przesyłam tą drogą serdeczne życzenia wszystkim, którzy czują się z tą dziedziną życia społecznego w jakiś sposób związani. Pozwólcie Państwo, że piękniej ode mnie zrobi to poeta:

W życiu to takie proste
Przyszedł człowiek, rękę uścisnął, podziękował,
ale w poezji trudniej
poezja to trudne słowa.

Uścisk dłoni to jedna chwila,
gest paru sekund,
ale poezja ma być jak drzewo co się schyla
nad nurtem naszego wieku;

I ptaki mają być na tym drzewie, i promieni słonecznych wiele.
Ja w tym wierszu wypowiadam całego siebie
dla was i o was nauczyciele.
więcej »
 
 
Docenili nas naukowcy!
Warszawski Program Edukacji Kulturalnej był jednym z tematów Międzynarodowej Konferencji „Sztuka – twórczość – edukacja. Współczesne problemy edukacji estetycznej i artystycznej”, zorganizowanej przez Zakład Pedagogiki Kultury Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w dniach 27-28 września 2010 roku.
więcej »
 
 
Czas na emeryturę? Czas na uczelnię!
Studentki
Pierwszego października już po raz dwudziesty obchodzony był Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Dlatego przyjęło się, że październik jest miesiącem dedykowanym seniorom. W październiku rozpoczynają również nowy rok akademicki uniwersytety trzeciego wieku.
więcej »
 
 
Po wakacjach studenci mówią: „Jak dobrze, że znowu jesteśmy razem”
Sławomira Pieńkowska
Ze Sławomirą Pieńkowską, rektorką Pierwszego Żoliborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, rozmawia Katarzyna Maldis
więcej »
 
 
Nauka, filozofia i film w Teatrze GO!
Teatr GO Żona modna
Jak sami o sobie mówią twórcy Teatru GO – głównym polem ich aktywności jest edukacja kulturalna i wychowanie przez sztukę. Przedstawieniom teatralnym towarzyszą warsztaty teatralne i filmowe oraz zajęcia plastyczne i szkolenia dla nauczycieli.
więcej »
 
 
5 nagród dla DOROŻKARNI na Veszprem Games
Gala Finałowa w Veszprem
7 października wokaliści ze Studia Piosenki TŁOCZNIA DŹWIĘKÓW w składzie:
Sylwia Drabik, Karolina Kocberska, Mariusz Oborski, Adrianna Piotrowska i
Maria Steciuk oraz Monika Malec – prowadząca studio wyruszyli do Veszprem.
Tam po raz 12 odbywał się festiwal VESZPREM GAMES.
więcej »
 
POLECAMY
Feminizm od kuchni
Akademiasz
23 października organizatorzy Akademii Świadomego Życia – Akademiasz zapraszają na kolejne spotkanie. Tym razem mowa będzie o feminizmie. Jak każde zajęcia Akademiasza – rozmowa na trudny temat prowadzona będzie w sposób ciekawy, przystępny, inspirujący do (auto)refleksji.
więcej »
 
 
Sprawozdanie ze spotkania w Zachęcie
15 września 2010 roku do Zachęty Narodowej Galerii Sztuki zaproszeni zostali nauczyciele ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z województwa mazowieckiego, jak również animatorzy kultury i edukatorzy.
więcej »
 
 
Zmiany w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki zmieniło oblicze swojej działalności edukacyjnej.
więcej »
 
Kontakt
Warszawski Program Edukacji Kulturalnej
www.wpek.pl
  Kulturalna Warszawa »  
  Wirtualny Dom Kultury »
Copyright © wpek.mdk-mokotow.pl
ZALOGUJ