[31-03-2011]
WPEK 14

 

    Warszawski Program Edukacji Kulturalnej
 
  Internetowa Gazeta WPEK 14 / 31 marca 2011
 
 
 
Obchody 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II. „Most. Każdy mały jest wielki”
j
 
Projekt, realizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II, pod nazwą „Most. Każdy mały jest wielki”, skierowany jest właśnie do sześciolatków, urodzonych w roku śmierci papieża.

Hasło projektu zakorzenione jest w dwóch źródłach. Pierwszym jest „Każdy mały jest wielki”. Hasło to odwołuje do postaci Lolka, sześcioletniego Karola Wojtyły, który w przyszłości został papieżem. Każde dziecko ma w sobie coś niezwykłego, tytułową wielkość, potencjał, który warto w sobie odkryć. Warto zatem brać przykład z Karola Wojtyły, przyszłego Jana Pawła II.

Drugim źródłem jest „Most”. Nazwa Pontifex Maximus (budowniczy mostów) weszła do oficjalnej tytulatury papieża we wczesnych wiekach. Most jest metaforą, którą używa się dla określenia porozumienia, połączenia. Most w ten sposób łączy dziecięcą codzienność z wielkością, którą każde z dzieci ma w sobie. Sam most jest metaforycznym przejściem od dziecka – czyli na pozór anonimowej postaci – do kogoś wielkiego, co w istocie pokazuje, że każdy mały jest wielki. Konstrukcja mostu, która skupi wokół siebie osoby na Placu Piłsudskiego, w symboliczny sposób połączy też pokolenia: rodziców z ich dziećmi.

Na Placu Piłsudskiego w dniach 1-2 kwietnia stanie most, zbudowany z paczek, które przyniosą dzieci.
j
j
j
»
więcej »
 
 
„Smykofonia” – edukacja muzyczna dla maluszków
Violetta Łabanow
 
Z Violettą Łabanow, prezesem Fundacji "Muzyka jest dla wszystkich", rozmawia Katarzyna Maldis.

Katarzyna Maldis: Skąd czerpała Pani inspirację, organizując koncerty dla kobiet w ciąży i małych dzieci?

Violetta Łabanow: Natchnienie towarzyszy nam od początku istnienia fundacji, stąd nawet wśród naszych celów statutowych znalazło się umuzykalnianie najmłodszych. Wiadomości o korzyściach z wczesnego umuzykalniania wynikają choćby z wiedzy pedagogicznej i psychologicznej oraz ze światowej praktyki. Realizowaliśmy już kampanię świadomościową „Śpiewaj mi mamo”, projekt „Śpiewajmy maleńkiemu”, warsztaty dla rodziców dzieci 0-3, konkurs kompozytorski na piosenkę zachęcającą mamy do śpiewania już w ciąży. Są tacy, co twierdzą, że ogromne zainteresowanie „Smykofonią” jest też po części rezultatem naszych dotychczasowych działań popularyzatorskich.
j
j
j
»
więcej »
 
 
Weź Stocznię na warsztat!
j
 
Konkurs "Dock’s Docs Gdańsk Remix" jest najbardziej aktualnym wydarzeniem o charakterze edukacyjnym realizowanym w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Oprócz tego, że jest to okazja do zabawy z rzadko udostępnianymi materiałami audio i video, na zwycięzców czekają świetne nagrody przyznawane przez prestiżowe jury.

Aby wziąć udział w konkursie „Dock’s Docs Gdańsk Remix” na najciekawszy kolaż
dokumentów ze Stoczni Gdańskiej, wystarczy wziąć na warsztat materiały audio i wideo, ułożyć z nich własną historię o wolności i wygrać stypendium w Paryżu. Nadesłane remiksy oceni jury z udziałem m.in. Zbigniewa Rybczyńskiego i Wilhelma Sasnala. Konkurs trwa do końca kwietnia. Jego wyniki poznamy we wrześniu, podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu.
j
j
j
»
więcej »
 
 
Kolory Orientu w Zamku Królewskim
j
 
W odnowionych wnętrzach Pałacu Pod Blachą odbywają się zajęcia edukacyjne dla szkół oraz spotkania o charakterze kulturalno-edukacyjnym, tematycznie związane z kulturą Orientu, historią pałacu oraz wydarzeniami przełomu XVIII i XIX w.

Dział Oświatowy Zamku Królewskiego prowadzi ciekawą - bo przybliżającą dzieciom i dorosłym orientalną kulturę - działalność edukacyjną w Pałacu Pod Blachą.

Umożliwia to eksponowana w wyremontowanych wnętrzach Pałacu Pod Blachą wystawa kobierców wschodnich z kolekcji Fundacji Teresy Sahakian. Jest ona prezentacją części zbioru gromadzącego obecnie ponad sześćset kobierców oraz inne dzieła sztuki orientalnej, a także, przekazany ostatnio testamentem, zespół zabytków europejskiej sztuki zdobniczej.

Na wystawę wybrany został zespół tkanin z czterech wiodących ośrodków sztuki kobierniczej Wschodu: perskiego, anatolijskiego, środkowoazjatyckiego oraz prezentowanego najliczniej – kaukaskiego. Jedną z sal poświęcono także zbiorom europejskiej sztuki zdobniczej. Eksponowane są tam tkaniny, ceramika z Delftów, moździerze i wyroby z cyny.
j
j
j
»
więcej »
 
ZAMIAST WSTĘPU
Wiosenne wydanie Internetowej Gazety WPEK
Wanda Górska
Nasz pierwszy wiosenny numer Internetowej Gazety WPEK zachęca Państwa do zwrócenia uwagi na ciekawe projekty z zakresu edukacji kulturalnej. Zachęcamy do odbioru dobrych praktyk – nie tylko realizowanych w Warszawie, ale uważamy, że warto również wiedzieć o tym, co pojawia się w ofercie edukacyjnej innych miast. Także warto zwrócić uwagę na strony internetowe tych projektów, które mogą być inspiracją dla naszych działań.

Za to u nas, w Mazowieckim Centrum Kultury, króluje Muzyka dla najmłodszych. „Smykofonia” to rewelacyjny projekt dotyczący umiejętności słyszenia Muzyki. Bowiem, jeśli ktoś nie nauczy się słuchania Muzyki we wczesnym dzieciństwie, to będzie mu trudno zyskać tę umiejętność w wieku późniejszym. W pełni harmonijny rozwój powinien obejmować również edukację muzyczną dzieci. Dzięki Pani Prezes Fundacji „Muzyka jest dla wszystkich” – Violi Łabanow mamy szansę nie tylko na bezpośrednie uczestniczenie w Projekcie, co jest oczywiście bezcenne, ale także więcej osób zwraca uwagę na problem edukacji muzycznej najmłodszych. Dzięki temu jest większa szansa na zrozumienie tego zagadnienia przez osoby mające wpływ na model kształcenia małych dzieci. Dziękujemy za to Pani Prezes!
więcej »
PROJEKT Z PLATFORMY KULTURY
W stronę nowoczesnego muzeum
j
Projekt „W stronę nowoczesnego muzeum" ma na celu pomóc mazowieckim muzeom w sprostaniu wyzwaniom współczesności. Nowoczesne zarządzanie muzeum to dziś m.in. otwieranie się na nowych odbiorców i nowe formy komunikacji, postrzeganie muzeum jako istotnego elementu przemysłów kultury, wprowadzanie nowych technologii, organizacja innowacyjnych działań edukacyjnych, czy międzynarodowa wymiana wystaw.

Poprzez organizację seminariów, warsztatów, wizyt studyjnych i giełd partnerskich umożliwia wymianę informacji i dobrych praktyk między przedstawicielami mazowieckich i zagranicznych muzeów.
więcej »
 
Rozmowa z Anną Michalak
j
Z Anną Michalak - Dyrektorką Ośrodka Działań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży „Dorożkarnia” rozmawia Katarzyna Maldis

Katarzyna Maldis: Gratuluję w imieniu swoim i Redakcji Wyróżnienia „Zasłużona dla Warszawy”.

Anna Michalak: Dziękuję, to wielki zaszczyt, naprawdę. Znalazłam się wśród wielu wyjątkowych ludzi, między innymi byli tam warszawscy powstańcy i historycy.
Bardzo się cieszę, że wśród takich niezwykłych osób znalazła się animatorka Kultury; to jest miłe, że zauważono przedstawiciela naszego środowiska.
więcej »
 
Ogród Sztuk i statuetki Złotego artOgrodnika
j
Po raz trzeci zostały wręczone statuetki Złotego artOgrodnika. Wręczenie statuetek Złotego ArtOgrodnika odbyło się w trakcie otwarcia Ogrodu Sztuk- Salonu Szkolnictwa Artystycznego 3 marca podczas trwania Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego Perspektywy 2011.

Wręczenia statuetek dokonali: W-ce Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy – Włodzimierz Paszyński, Waldemar Siwiński – Prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, dr Artur Krajewski – ASP w Warszawie.
więcej »
Kontakt
Warszawski Program Edukacji Kulturalnej
  Kulturalna Warszawa »  
  Wirtualny Dom Kultury »  
Copyright © wpek.mdk-mokotow.pl
ZALOGUJ