[25-02-2011]
WPEK 11

 

    Warszawski Program Edukacji Kulturalnej
 
  Internetowa Gazeta WPEK 11 - wydanie nadzwyczajne 25 lutego 2011
 
 
 
„Zima w mieście 2011” – działo się!
zima w mieście
"Zima w mieście 2011" - plakat
Miasto Stołeczne Warszawa, jak co roku, przygotowało bogaty program akcji „Zima w mieście 2011”, obejmujący zajęcia oświatowo – wychowawcze, sportowe, rekreacyjne i kulturalne odbywające się w szkołach, obiektach sportowych, domach kultury, klubach i innych placówkach.

Rozpoczęliśmy ferie karnawałowo Wielkim Balem dla najmłodszych w hali widowiskowo-sportowej Arena Ursynów w dniu Świętego Walentego – 14 lutego, na którym gościli bohaterowie „Gwiezdnych Wojen”. Jak przystało na prawdziwy bal każdy uczestnik balu mógł przebrać się za bajkową postać, mógł wybierać wśród rekwizytów balowych takich, jak maski, czapeczki, kotyliony i inne bajkowe gadżety, a także mógł oddać się w ręce wizażystów, którzy wyczarowywali na dziecięcych buziach bajkowe charakteryzacje.
Po wielkim balu pozostały już tylko wspomnienia, ale to nie był koniec atrakcji podczas „Zimy w mieście”. Każdy mógł znaleźć dla siebie interesującą ofertę. Miłośników tańca zapraszały Dziecięce Ogrody Muzyczne. Młodzi artyści mogli zrealizować się scenicznie na Feryjnych Otwartych Spotkań Artystycznych w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, przygotowując musical „Romeo i Julia” pod kierunkiem aktorów, wokalistów, choreografów oraz muzyków. Teatr Wielki przygotował warsztaty muzyczne, a Łazienki Królewskie - warsztaty fotograficzne „W krainie Fauna”. Muzeum Narodowe zaprasiły m.in. na lekcje muzealne: „Przepis na mumię”, „Świat naszych dziadków”, „Z archeologią za pan brat”, „W pracowni artysty”, „Wyprawa na Olimp”, „Każdy obraz opowiada jakąś historię”.

Joanna Gospodarczyk
Zastępcy Dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy
Wielki Bal Karnawałowy - inauguracja "Zimy w mieście 2011"
Wielki Bal Karnawałowy - inauguracja "Zimy w mieście 2011"
Wielki Bal Karnawałowy - inauguracja "Zimy w mieście 2011"
»
więcej »
 
 
Zimowe zajęcia w Centrum „Łowicka”
Centrum "Łowicka"
Centrum "Łowicka"
Z Panią Urszulą Ścibor-Rylską, realizatorką programu „Zima w mieście” w Centrum Edukacyjno-Kulturalnym „Łowicka”, rozmawia Jurek Hagmajer.

Centrum „Łowicka” już nie po raz pierwszy uczestniczy w akcji „Zima w mieście”. Jakie propozycje na spędzenie ferii w Warszawie proponowaliście Państwo w tym roku?

W tegorocznym programie mieliśmy między innymi wycieczki połączone z lekcjami muzealnymi, które są znakomitą okazją, aby nauczyć dzieci ciekawego spędzania czasu w naszym mieście. W tym roku, w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa poznawały różne gatunki ptaków, uczyły się je odróżniać i poznawały ich zwyczaje. W Muzeum Geologicznym dzieci miały możliwość dowiedzieć się, jaka jest historia Ziemi i zobaczyć wystawę kamieni, a w Muzeum Archeologicznym własnymi rękami wykonać zabawki grzechotki z gliny. Odbywając takie wizyty chcemy pokazać najmłodszym, że czas spędzony w Muzeum jest czymś interesującym i zapadającym w pamięć.
Zależy nam na tym, aby w ramach zajęć mających miejsce poza Centrum, dzieci miały również okazję do kontaktu z teatrem. W pierwszym tygodniu ferii byliśmy zatem w Teatrze Żydowskim na spektaklu muzycznym pod tytułem „Orfeusz i Eurydyka”.
Centrum "Łowicka"
Centrum "Łowicka"
Centrum "Łowicka"
»
więcej »
 
 
Propozycje „Młodej Sceny” w Teatrze Dramatycznym
Teatr Dramatyczny - logo
Młoda Scena Teatru Dramatycznego
Co robić w Warszawie, kiedy ma się wolne, a prognoza pogody nieubłaganie wskazuje na deszcz na przemian ze śniegiem, dziś mróz, a jutro odwilż? Czy siedzenie w domu w ferie to jedyna opcja? Teatr Dramatyczny zaprosił w tym roku na darmowe warsztaty teatralne dla młodzieży MŁODA SCENA 2011: "ZIMA W MIEŚCIE".

Co to jest MŁODA SCENA?
To projekt edukacyjny Teatru Dramatycznego adresowany do młodzieży gimnazjalnej i licealnej.

Po co?
Celem tego projektu jest przybliżenie medium teatru dorastającemu pokoleniu odbiorców sztuki. Służyć temu ma eksperymentalne łączenie nowych mediów w spektaklach oraz nowoczesne formuły warsztatów.
Warsztaty Nieco-Dziennik, Teatr Dramatyczny
Spektakl "Córeczki"
Warsztaty "Wyjdź z roli!", Teatr Dramatyczny
»
więcej »
 
 
„Romeo i Julia” w PKiN
"Romeo i Julia" - plakat
25 lutego 2011, o godz. 13.00, w Sali Kongresowej PKiN – premiera musicalu „Romeo i Julia”, będącego uroczystym finałem „FOSY 2011” i imprezą kończącą „Zimę w mieście 2011”.

Musical „Romeo i Julia” powstaje w ramach Feryjnych Otwartych Spotkań Artystycznych – FOSA 2011, realizowanych w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, w ramach akcji „Zima w Mieście”.
W przygotowaniach bierze udział 150 wykonawców w wieku 13-19 lat, którzy zgłosili swój udział w projekcie. Zajęcia z młodzieżą trwały od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00-17.15. Realizowane były w salach SCEK m. in. na Scenie Muzycznej i Teatralnej w staromiejskich piwnicach, na Scenie Staromiejskiej oraz Scenie w Starej Prochowni.
więcej »
 
Warsztaty muzyczne dla dzieci
Teatr Wielki - Opera Narodowa - logo
Teatr Wielki – Opera Narodowa do akcji „Zima w mieście” włączyła się, proponując warsztaty muzyczne dla dzieci. Zajęcia są wyrazem nowych działań edukacyjnych placówki.

Zajęcia realizowane przez Dział Edukacji Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, należące do programu „Zima w mieście” adresowane są do dzieci od 6 do 8 lat.
W trakcie zajęć, prowadzonych przez doświadczoną pianistkę Tamarę Granat, dzieci miały szansę poznać utwory muzyczne różnych gatunków, nauczyć się podstawowych pojęć muzycznych oraz spróbować swych sił w tańcach ludowych, a także w tworzeniu muzyki (jako akompaniatorzy) czy dyrygowaniu.
Grupa licząca 20 dzieci miała także możliwość zwiedzenia Teatru, zwłaszcza tych miejsc, które na co dzień nie są dostępne dla widzów. Celem prowadzonych w Operze zajęć jest zaprzyjaźnienie dzieci tak z muzyką klasyczną, jak i z samą przestrzenią Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.

Na pytanie skąd pomysł, aby w ten sposób zorganizować „Zimę w mieście”, Magdalena Janiak-Jaskółowska, główny specjalista ds. edukacji w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odpowiada – Otóż, w tym sezonie rozpoczęliśmy zupełnie nowe działanie edukacyjne pt. „Poranki muzyczne". Cyklicznie, w wybrane niedzielne południe zapraszamy dzieci na spotkanie z muzyką w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. „Poranki muzyczne” to połączenie koncertu (nie tylko muzyki klasycznej) z opowieściami o instrumentach i kompozytorach oraz z zagadkami muzycznymi.
więcej »
 
Ferie w kinie Kultura
Ferie w kinie Kultura - plakat
W kinie Kultura maluchy miały okazję obejrzeć najnowsze bajki dla dzieci, które pojawiły się polskim rynku. Pokazy miały nie tylko wymiar rozrywkowy, ale i edukacyjny.

„Ferie w kinie Kultura” to propozycja skierowana głównie do uczniów szkół podstawowych. Po każdym seansie organizowano konkursy dla dzieci. – To konkursy z wiedzy ogólnej. Pytania są łatwe i zabawne, a dzieci miały dużo frajdy szukając na nie odpowiedzi – mówi Magdalena Nowak, organizatorka „Ferii w kinie Kultura”. Nagrody – książeczki otrzymują jednak wszystkie dzieci.
więcej »
Kontakt
Warszawski Program Edukacji Kulturalnej
  Kulturalna Warszawa »  
  Wirtualny Dom Kultury »  
Copyright © wpek.mdk-mokotow.pl
ZALOGUJ