[08-03-2011]
WPEK 12

 

    Warszawski Program Edukacji Kulturalnej
 
  Internetowa Gazeta WPEK 12 / 8 marca 2011
 
 
 
Efekt motyla
Wanda Górska
Wanda Górska
Aktualny numer Internetowej Gazety WPEK składa się z kolejnych informacji dotyczących ciekawych inicjatyw z zakresu edukacji kulturalnej – zarówno autorskich, jak i realizowanych w placówkach. Wszystkie działania, które Państwu prezentujemy, pozornie luźno ze sobą połączone, łączy „efekt motyla”, jak w nazwie jednego z opisanych programów z Woli.

Łączy je bowiem refleksja, że wiele działań, jakie na co dzień realizują animatorzy, nawet tych całkiem małych i niepozornych, np. podczas zajęć wśród uczniów ma szansę beneficjenta nie tylko czegoś nauczyć, ale i przede wszystkim – uwrażliwić, pobudzić w nim kreatywność albo wzbudzić emocje artystyczne. Warunkiem jednak, aby taki efekt działalności kulturalnej powstał jest to, żeby źródłem działań była nie tylko poprawna umiejętność zawodowa czy wiedza przedmiotowa, ale żeby inspiracją i motywem była pasja…

Nasza „ Zasłużona dla m. st. Warszawy” – Pani Dyrektor Domu Kultury Dorożkarnia – Anna Michalak odznaczona ostatnio tym prestiżowym wyróżnieniem m. st. Warszawy działa właśnie w ten sposób. I choć trudno powiedzieć, że Jej inicjatywy były tak małe jak ruch skrzydeł motyla, bo ma na swoich koncie zawodowym imprezy spore i całkiem duże, ale na pewno zawsze były takie, że pozytywnie poruszały środowisko.
Serdecznie gratuluję Ani Michalak, członkini Zespołu Programowego WPEK oraz członkini Kapituły Nagrody za najlepszy projekt z zakresu edukacji kulturalnej w swoim imieniu i w imieniu tych, którzy pracują przy wdrażaniu Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. Jednocześnie dziękuję za konstruktywne zaangażowanie w powstanie i realizację Programu, które przekłada się na wkład pracy we wszystko, co udaje nam się stworzyć – za cenne uwagi i dobre słowo.
więcej »
 
 
Poszukiwanie dobrych wzorów – czyli o organizacji II edycji Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej
n
Aleksandra Jankowska
Trwają przygotowania do nowej edycji Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej, która także w tym roku połączona będzie z Konkursem m.st. Warszawy na najlepszy projekt. Ubiegłoroczna edycja ujawniła potrzebę realizacji działań, które pozwalają na konfrontację doświadczeń organizatorów edukacji kulturalnej reprezentujących różne podmioty: instytucje kultury, szkoły, placówki oświatowe, organizacje pozarządowe.
więcej »
 
 
Edukacja po warszawsku - Warszawski Tryptyk Edukacyjny
Ortofotomapa Warszawy
Ortofotomapa Warszawy
Warszawski Tryptyk Edukacyjny to projekt naukowy, edukacyjny, wychowawczy i społeczny. Jest to innowacyjny program, który otwiera nowe możliwości interdyscyplinarnej edukacji.

Warszawski Tryptyk Edukacyjny to projekt dydaktyczny skierowany do szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Program jest wspólną inicjatywą dr Marka Ostrowskiego oraz miejskiego Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy. Jest to pierwszy tego typu program i publikacja na rynku programów edukacyjnych.
więcej »
 
 
Ognisko na Nowolipkach zaprasza: „I ty możesz zostać artystą”!
n
www.nowolipki.edu.pl
Państwowe Ognisko Artystyczne "Nowolipki", znajdujące się na tyłach kina Muranów w Warszawie, istnieje od ponad 60 lat. Prowadzone są tu zajęcia dla młodych ludzi, którzy chcieliby zdobyć wiedzę na tematy związane ze sztuką lub spróbować swoich sił jako twórcy. Jest to jedyna placówka w Warszawie, gdzie nadzór merytoryczny prowadzi Minister Kultury, a organem prowadzącym jest Biuro Edukacji Urzędu m. st. Warszawy.
n
n
n
»
więcej »
 
 
„Efekt motyla” – czyli jak niepozorne działania jednostek powodują zmiany społeczne
n
"Efekt motyla"
"Efekt motyla" jest projektem animacji społeczno-kulturalnej dla młodych liderów w środowisku szkolnym, realizowanym od listopada 2010 r. przez Zespół Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej w partnerstwie z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy przy wsparciu Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.

Przedsięwzięcie ma na celu rozwój umiejętności interpersonalnych i społecznych młodzieży. Poprzez cykl warsztatów, młodzi ludzie zyskują potrzebną wiedzę i narzędzia by inicjować działania kulturalne zarówno na terenie własnej szkoły, jak i środowiska lokalnego. Zyskują większą samoświadomość i umiejętność oddziaływania na otoczenie.

O zaletach projektu opowiadają Gabriel Piernikarz i Agnieszka Proszowska, jego organizatorzy
n
n
n
»
więcej »
 
 
Chodź do teatru!
l
Instytut Teatralny - logo
„Chodź do teatru!” to wyjątkowa oferta dla licealistów i studentów, przygotowana z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Wspólna inicjatywa 24 warszawskich teatrów przy współpracy Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie obejmuje szereg różnorodnych działań teatralnych przeznaczonych dla młodych widzów. 11 warsztatów, 13 spotkań z artystami i pracownikami teatrów, 8 spektakli, a także próby otwarte, projekcje Teatru TV, pokazy filmów o tematyce teatralnej, wykłady, wycieczki po teatrze, salon poezji, a nawet teatralna RPG
więcej »
 
 
Gratulujemy!
Anna Michalak
W imieniu Redakcji WPEK pragniemy najserdeczniej pogratulować Annie Michalak Wyróżnienia „Zasłużony dla Warszawy”!
Anna Michalak – Dyrektor Ośrodka Działań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży „Dorożkarnia” otrzymała Wyróżnienie „Zasłużony dla Warszawy”.

Uroczystość wręczenia odznaki odbyła się w dniu 2 marca 2011 w Pałacu Kultury i Nauki. Wyróżnienie wręczyła Przewodnicząca Rady Miasta Stołecznego Warszawy Pani Ewa Malinowska-Grupińska.
więcej »
PROJEKT Z PLATFORMY KULTURY
Ogólnopolski Konkurs „Skarby UNESCO w Polsce"
n
Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci i Młodzieży organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury im. K. Makuszyńskiego w Zamościu.
W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz wychowankowie świetlic, warsztatów i placówek wychowania pozaszkolnego w wieku od 6 do 21 lat.
więcej »
 
Smykofonia – koncerty dla maluchów
s
5 marca w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki odbyły się pierwsze dwa koncerty Smykofonii: „Od brzuszka do uszka maluszka” oraz „W krainie Misia Muzysia”. Pierwszy skierowany był dla kobiet w ciąży i dzieci do 2 lat, drugi do dzieci w wieku 3-5 lat. Grali muzycy z Filharmonii Pomorskej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, animatorem była Ada Kortas.

Smykofonia (Festiwal zaplanowany od 5 marca do 21 maja br.) to nowy projekt edukacyjny zorganizowany przez Fundację „Muzyka jest dla wszystkich”. To seria koncertów skierowanych do kobiet w ciąży, dzieci w wieku 1 – 6 lat i rodziców. Patronem artystycznym jest Orkiestra Sinfonia Varsovia, a sponsorem głównym Fundacja Orange. Celem projektu, jest uruchomienie sezonu koncertowego dla najmłodszych w Warszawie, popularyzacja idei umuzykalnienia od pierwszych chwil życia i rodzinnej zabawy przy muzyce.

Rozmowa z Violą Łabanow - Prezesem Fundacji na rzecz rozwijania muzykalności Polaków „Muzyka jest dla wszystkich” - w następnym numerze Internetowej Gazety WPEK.
więcej »
POLECAMY
Wernisaż wystawy grafik Zofii Różyckiej
n
Zapraszamy serdecznie na wernisaż grafik Zofii Różyckiej, która mimo, iż studiuje na ASP konserwację grafiki, przede wszystkim zajmuje się wypiekaniem ciast i ciasteczek. Wystawa poświęcona jest niezwykłej książce kucharskiej, która powstanie niebawem. Książka będzie zbiorem linorytów, z których każdy z osobna jest przepisem na inne ciasto.
więcej »
 
Teatr Dojrzały dowodzi: ćwiczenia dramatyczne są dla wszystkich!
ts
Dom Kultury Śródmieście to samorządowa instytucja kultury m.st. Warszawy - miejsce otwarte, przyjazne i pełne ciekawych inicjatyw twórczych. Tutaj każdy, bez względu na wiek i doświadczenie zawodowe, znajdzie sposób na wyrażenie siebie poprzez sztukę. Przykładem tego jest projekt „Teatr Dojrzały”, skierowany do seniorów chętnych na zdobycie doświadczenia scenicznego.

Już od lat Dom Kultury Śródmieście, mający swą siedzibę na ul. Smolnej 9, stwarza możliwość aktywnego i kreatywnego spędzania wolnego czasu mieszkańcom Warszawy. Samorealizacja w sztuce odbywa się tu w różnych dziedzinach: plastyce, tańcu, muzyce, teatrze, literaturze, filmie i fotografii. Jako placówka o bogatej ofercie zajęć edukacyjno-kulturalnych, DKŚ proponuje zajęcia artystyczne i hobbystyczne, koncerty, spektakle, wystawy, wycieczki, imprezy plenerowe (ArtPark, Grenadier).
więcej »
Kontakt
Warszawski Program Edukacji Kulturalnej
  Kulturalna Warszawa »  
  Wirtualny Dom Kultury »  
Copyright © wpek.mdk-mokotow.pl
ZALOGUJ