[18-07-2011]
WPEK 28

    Warszawski Program Edukacji Kulturalnej
 
  Internetowa Gazeta WPEK 28 - Podsumowanie Festiwalu - 18 lipca 2011
 
 
Podsumowanie I Warszawskiego Festiwalu Edukacji Kulturalnej
Wanda Górska
Wanda Górska
Warszawski Festiwal Edukacji Kulturalnej mamy za sobą. Jest to jedna z głównych, poza Warszawską Giełdą Programów Edukacji Kulturalnej, form realizacji Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej.

Coroczna prezentacja najlepszych osiągnięć twórczości artystycznej dzieci i młodzieży Miasta Stołecznego Warszawy na dużych scenach, oglądana przez publiczność nie tylko szkolną czy domu kultury, ma ambicje stać się świętem Edukacji Kulturalnej Stolicy. W roku bieżącym Festiwal zorganizowany został po raz pierwszy i dlatego droga do tego celu jest rozpoczęta, ale na pewno mamy jeszcze wiele do zrobienia.
Punktem wyjścia i fundamentem dla wszystkich działań organizacyjnych w tym roku okazała się doskonała znajomość osiągnięć placówek w poszczególnych dzielnicach przez koordynatorów dzielnicowych oraz możliwość współpracy pomiędzy dzielnicami, jaka zrodziła się w czasie wdrażania Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej.
więcej »
 
I Warszawski Festiwal Edukacji Kulturalnej "Warszawa Magiczna" moja Dzielnica, moja Warszawa, moja Europa
l
I Warszawski Festiwal Edukacji Kulturalnej "Warszawa Magiczna" moja Dzielnica, moja Warszawa, moja Europa jest prezentacją i promocją najlepiej ocenionych zjawisk artystycznych, które zostały wyłonione w dorocznych dzielnicowych przeglądach twórczości artystycznej dzieci i młodzieży.

W czerwcu tego roku Warszawski Festiwal Edukacji Kulturalnej rozpoczął swoją pierwszą edycję kilkoma dużymi wydarzeniami – spektaklem musicalowym „Romeo i Julia” w Łazienkach Królewskich, Przeglądem Muzycznym w kategorii chóry i zespoły wokalne, który towarzyszył festynowi z okazji Dnia Dziecka, zorganizowanym przez Urząd Dzielnicy Wola oraz imprezą plenerową „Warszawa Dzieciom” w Parku Agrykola. W Łazienkach Królewskich można było również obejrzeć wystawę prac, będących pokłosiem przeglądów dzielnicowych w dziedzinie plastyki.

W Festiwalu wzięło udział łącznie około 1300 uczestników: w Przeglądach – Muzycznym w kategorii: chóry i zespoły wokalne – 301, Muzycznym w kategorii zespoły instrumentalne – 46, Teatralnym – 140, Filmowym – 24, Tanecznym – 664, Plastycznym dla dzieci w wieku przedszkolnym – 50, Literackim – 43, Wokalnym w kategorii soliści-wokaliści – 40.

Cel i zalety Festiwalu dobrze podsumowuje komentarz, zamieszczony na portalu www.interklasa.pl: „Dzięki festiwalowi uczniowie warszawskich szkół, uczestnicy zajęć w ośrodkach edukacji pozaszkolnej, w klubach oraz instytucjach kultury, mieli okazję do wypromowania swoich osiągnięć artystycznych, a ich nauczyciele i mentorzy zyskali możliwość wymiany pomysłów i doświadczeń w zakresie pracy artystycznej z dziećmi i młodzieżą”.

Festiwal jest kolejnym działaniem podjętym w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. Partnerami byli: Stołeczna Estrada oraz Fundacja Orange, patronat medialny sprawowała: Qulturka.pl.
Regulamin I Warszawskiego Festiwalu Edukacji Kulturalnej Warszawa 2011.pdf »
 
Przegląd Muzyczny w kategorii chóry i zespoły wokalne
l
j
Przegląd Muzyczny odbywał się w amfiteatrze, wzięło w nim udział 14 grup muzycznych – łącznie na scenie pojawiło się ponad 300 wykonawców.

Na początku imprezy zaprezentowano spektakl teatralny, który był efektem Przeglądu Grup Teatralnych Rodziców Wolskich Przedszkoli "Rodzice – dzieciom”, angażującego rodziców do udziału w edukacji kulturalnej dzieci. Projekt ten znalazł się w finałowej dwudziestce Warszawskiej Giełdy Programów Edukacyjnych.
Poza występami chórów na scenie, na ogrodzeniu amfiteatru można było obejrzeć wystawę prac plastycznych warszawskich przedszkolaków, zorganizowaną przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Wola. Liczne atrakcje oraz słoneczna pogoda przyciągnęły tłumy rodziców wraz z dziećmi. W południe rozpoczął się przegląd chórów. Po każdym występie uczestnicy konkursów kierowali się do budynku amfiteatru w celu otrzymania nagród oraz dyplomów.
Pełna relacja »
 
Przegląd Teatralny - trzydniowa uczta dla miłośników Melpomeny
j
j
W dniach 3 i 4 czerwca odbył się Przegląd Teatralny Warszawskiego Festiwalu Edukacji Kulturalnej.

W Przeglądzie wzięły udział 92 osoby - 9 zespołów, prezentujących 10 spektakli: 3 zespoły
ze szkół podstawowych, 3 zespoły gimnazjalne, a także 3 licealne (Paradox, Teatr Działań Twórczych i Drama).

Zgodnie z założeniami Festiwalu, prezentacje nie miały charakteru konkursowego; wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki, mogli też skorzystać z małego poczęstunku.
Pełna relacja »
 
Dynamiczny Przegląd Taneczny
j
j
W dniu 7 czerwca br. w Ośrodku Kultury "Arsus" wystąpiło 40 zespołów z 10 dzielnic (ponad 530 dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych), które zaprezentowały swoje umiejętności m.in. w tańcu klasycznym, ludowym, nowoczesnym.

Gościliśmy solistów i zespoły reprezentujące warszawskie placówki oświatowe, domy i ośrodki kultury w czterech kategoriach wiekowych i czterech kategoriach tanecznych: taniec ludowy, taniec klasyczny, taniec nowoczesny i widowisko ruchowo - taneczne. Poziom zaprezentowanych, często zaledwie kilkuminutowych występów, był niezwykle wysoki, a widok uśmiechniętych, ale i przejętych młodych adeptów sztuki tańca cieszył oko.
Pełna relacja »
 
Artystyczny raj przedszkolaków, czyli Przegląd Plastyczny WFEK-u
j
j
8 czerwca 2011 w Państwowym Ognisku Artystycznym "Nowolipki" odbył się wspaniały wernisaż prac plastycznych oraz „Malowanie na dywanie” – przygotowano blisko 10-metrowy dywan, aby wszyscy młodzi artyści mogli „wyżyć się” twórczo. Dla maluchów otwarte zostały również pracownie artystyczne, między innymi malarska i ceramiczna.

Przegląd Plastyczny zorganizowało Państwowe Ognisko Artystyczne „Nowolipki” i Biuro Edukacji m. st. Warszawy. W sali wystawowej wystawiono 42 prace przedszkolaków w wieku od 3 do 7 lat - uczestników konkursów dzielnicowych. Wszystkie dzieła przedstawiały Warszawę widzianą oczami najmłodszych.
Pełna relacja »
 
Przegląd Wokalny solistów – wokalistów w Rembertowie
j
j
W sobotę, 11 czerwca 2011, w Zespole Szkół nr 74 przy ul. Niepołomickiej 26 odbył się Przegląd Wokalny w kategorii soliści - wokaliści. Popularyzacja śpiewu, promowanie dziecięcej i młodzieżowej twórczości artystycznej oraz konfrontacja dorobku artystycznego młodych wykonawców to jego główne cele.

Przegląd zorganizowany został dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz uczestników zajęć z ośrodków kultury i placówek pozaszkolnych. W Przeglądzie udział wzięło 40 wokalistów. Wszyscy artyści otrzymali dyplomy, książki, koszulki oraz kubki z logo miasta.
Pełna relacja »
 
Musical „Romeo i Julia” uroczyście rozpoczął Festiwal
j
Teatr na Wodzie w Łazienkach Królewskich - organizatorzy Warszawskiego Festiwalu Edukacji Kulturalnej nie mogli wymarzyć sobie lepszego otwarcia: amfiteatr był zapełniony do ostatniego miejsca, widzowie stali nawet na zewnątrz.
Spektakl oparty na skróconej wersji dramatu Szekspira (scenariusz i reżyseria Cezary Domagała), ze współczesną, specjalnie do tego spektaklu napisaną muzyką Pawła Stecka powstał w podczas Feryjnych Otwartych Spotkań Artystycznych FOSA 2011. Próby do musicalu odbywały się Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej i wzięło w nich udział 150 wykonawców w wieku 13-19 lat.
Poza urokliwą scenerią Teatru na Wodzie, szczególnego smaku całemu wydarzeniu nadawały pawie, z zainteresowaniem śledzące przedstawienie.
Pełna relacja »
Przegląd Zespołów Instrumentalnych
j
Przegląd Zespołów Instrumentalnych w ramach Warszawskiego Festiwalu Edukacji Kulturalnej odbył się 8 czerwca w Bemowskim Centrum Kultury. Wzięły w nim udział zespoły młodzieżowe z Żoliborza, Woli, Ursynowa, Bielan i z Bemowa.

Zaprezentowano różne gatunki muzyczne, artyści – począwszy od najmłodszych, grali na fletach i cymbałkach, zaprezentowali suitę filmową w wykonaniu 20 gitar, muzykę do tekstów St. I. Witkiewicza i wiele innych. Łącznie w Przeglądzie wzięło udział 46 uczestników: 12 ze szkoły podstawowej, 5 gimnazjalistów, 29 ze szkół średnich.
Pełna relacja »
Przeglądy: Literacki i Filmowy na Pradze Południe
j
9 czerwca w Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe odbył się Przegląd Literacki i Filmowy Warszawskiego Festiwalu Edukacji Kulturalnej.

Ze względu na dużą liczbę uczestników (w Przeglądzie Literackim wzięły udział 43 osoby, w Filmowym - 24) trzeba ich było podzielić na dwie grupy, a prezentacje trwały od godz. 11.00 do późnego popołudnia.
Specjalista od literatury młodzieżowej, profesor Grzegorz Leszczyński na bieżąco oceniał i komentował prezentacje młodych autorów.
W bibliotece odbył się również pokaz dwóch filmów Przeglądu Filmowego WFEK-u. Zaprezentowane miniatury celnie oddały obyczaje i emocje młodzieży oraz pokazały w żartobliwy sposób uroki jednej z warszawskich ulic.
Pełna relacja »
l
Poniżej mogą Państwo przeczytać relacje nadesłane przez Organizatorów I Warszawskiego Festiwalu Edukacji Kulturalnej:
Redakcja Internetowej Gazety WPEK - Katarzyna Maldis, Jurek Hagmajer
Zdjęcia - Maciej Pieńkowski
Copyright © wpek.mdk-mokotow.pl
ZALOGUJ