[13-08-2010]
WPEK 2

    Warszawski Program Edukacji Kulturalnej
  Newsletter WPEK 2 / 13 sierpnia 2010
 
Słowo Przewodniczącej Rady m. st. Warszawy - Ewy Malinowskiej-Grupińskiej
Ewa Malinowska-Grupińska
Ewa Malinowska-Grupińska
Szanowni Państwo,

Czytacie Państwo drugi numer internetowego pisma dedykowanego edukacji kulturalnej. To wydanie poświęcone jest przede wszystkim wydarzeniom zorganizowanym tego lata dla dzieci i młodzieży, spędzających wakacje w mieście. O tym, że program kształcenia w dziedzinie kultury nie ustaje, gdy przestają dzwonić szkolne dzwonki, a wakacyjny luz nie oznacza kulturalnego lenistwa, przekonuje nas bogata oferta edukacyjna, jaką przygotowała na ten okres Warszawa.

Akcja „Lato w mieście 2010” oraz warszawskie instytucje kultury i organizacje pozarządowe stworzyły program imprez, dzięki którym poprzez grę, zabawę, uczestnictwo w warsztatach lub inne formy rozrywki, edukacja łączy się z wakacyjną rekreacją.

„Lato w mieście” oferuje uczestnikom wiele różnorodnych możliwości spędzania czasu, udostępniono między innymi ok. 50 obiektów sportowych, 60 tras spacerowych po Warszawie, zorganizowano także wypoczynek dla dzieci ze szkół specjalnych. Program spełnia zarówno funkcję edukacyjno-rozwojową, sportowo-rekreacyjną jak i opiekuńczo-wychowawczą. W ofercie znalazły się imprezy cykliczne, kilku- lub jednorazowe warsztaty, spotkania, wykłady, zajęcia sportowe, artystyczne, naukowe, ale i zajęcia rozwijające umiejętności społeczne oraz pogłębiające pasje...
więcej »
 
 
Mamy sierpień – zajrzyjmy do Muzeum Powstania Warszawskiego
Piknik w Parku Wolności
Piknik w Parku
Wolności
Wirtualna encyklopedia, filmy, warsztaty fotograficzne czy rodzinny piknik połączony z zabawami dla najmłodszych, to tylko niektóre pomysły z bogatej oferty edukacyjnej Muzeum Powstania Warszawskiego na niebanalne spotkania z historią.

Muzeum Powstania Warszawskiego to przykład placówki znakomicie realizującej program edukacji kulturalnej. Warsztaty, cykliczne szkolenia, programy badawcze, a nawet warsztaty plastyczne i fotograficzne to tylko niektóre przykłady działalności edukacyjnej. Dzięki innowacyjnym pomysłom organizatorów, dzieci i młodzież uczą się w Muzeum patriotyzmu.
więcej »
 
 
Meandry współczesności – „Lato w mieście. Wystawa nie tylko dla dzieci” w Zachęcie
Anna Mierzejewska, Maszyna-betoniarka, 2005, kol. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Anna Mierzejewska, Maszyna-betoniarka, 2005, kol. Zachęta Narodowa Galeria
Sztuki
Zachęta zaprezentowała wystawę inną niż wszystkie. Przestrzeń wystawowa to jednocześnie plac zabaw dla dzieci. Galeria kładzie duży nacisk na rozwijanie wrażliwości artystycznej i kontakt ze sztuką od najmłodszych lat. Przygotowuje projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz materiały dydaktyczne dla nauczycieli.

Podróż po sztuce? Sztuka podróży? Czasoprzestrzeń znika, a flamastry i kredki kreują nowe światy wyobraźni, zabierając zarówno dzieci, jak i ich opiekunów w fascynującą sztukę artystycznej wędrówki po meandrach sztuki współczesnej.
więcej »
 
 
Warsztaty teatralne w Teatrze Rozmaitości – wywiad z Anną Rochowską
Anna Rochowska
Anna Rochowska
Od kilku lat scena przy Marszałkowskiej udowadnia, jak ważna jest edukacja w teatrze. Teatr Rozmaitości ma w swojej ofercie stałe programy, jak również wakacyjne warsztaty. Tegoroczne lipcowe zajęcia dla młodzieży pt. „Rudowęglowiec Ibuprom” to przykład udanego projektu, który powstał między innymi dzięki wsparciu Biura Kultury w ramach realizacji Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej.
więcej »
 
ZAMIAST WSTĘPU
Lato na półmetku
Wanda Górska
Lato na półmetku, ale nie wszyscy wypoczywają i dlatego zgodnie z naszymi obietnicami wysyłamy kolejny numer newslettera.

Trzymając się letniej i pogodnej atmosfery, prezentujemy Państwu przykładowe projekty dotyczące możliwości wypoczynku oraz oderwania się od codzienności za sprawą magii Sztuki. Jak spędzić edukacyjnie lato bez wyjazdu z Warszawy?
więcej »
 
Gdzie spotkać Sztukę – dzieci w Muzeum Narodowym
Lekcja muzealna
Lekcje muzealne to obowiązkowa pozycja podczas „Lata w mieście”, niezawodnie ciesząca się ogromnym powodzeniem. Również w tym roku Muzeum Narodowe nie zawiodło dzieci, przygotowując dla nich wiele zróżnicowanych tematycznie spotkań.
więcej »
 
Uwaga! Afrykańskie lato na Mokotowie!
Mamadou Diouf z zespołem
Ciekawe koncerty, warsztaty i spotkania z kulturą Czarnego Lądu oferuje „Afrykańskie Lato w mieście” – od 10 lipca, w każdą sobotę, w mokotowskim Centrum Łowicka. To inicjatywa Fundacji „Afryka Inaczej”, skierowana zarówno do najmłodszych, jak i trochę starszych warszawiaków.
więcej »
 
Powstanie Warszawskie – wyśpiewane w Kamienicy
Miron
W Teatrze Kamienica niecodzienny spektakl – „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w reżyserii Jerzego Bielunasa. To pierwszy spektakl Teatru Kamienica, który powstał z myślą o młodym widzu.
więcej »
POLECAMY
Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny Arteterapia
o specjalności: Profilaktyka społeczna
Celem kursu, organizowanego przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, jest przygotowanie specjalistów, którzy dzięki swej wiedzy i umiejętnościom będą potrafili wykorzystać kulturę i sztukę jako instrument zmiany społecznej i środek do integracji osób i grup społecznie wykluczonych.
więcej »
Kontakt
Warszawski Program Edukacji Kulturalnej
www.wpek.pl
  Kulturalna Warszawa »  
  Wirtualny Dom Kultury »  
Copyright © wpek.mdk-mokotow.pl
ZALOGUJ