[12-12-2011]
WPEK 34

    Warszawski Program Edukacji Kulturalnej
 
  Internetowa Gazeta WPEK 34 / 12 grudnia 2011 - Podsumowanie II. edycji Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej
 
 
Relacja z II Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej
j
Aleksandra Jankowska
Zakończyła się II Warszawska Giełda Programów Edukacji Kulturalnej, która była przeglądem i dokumentacją inicjatyw oraz programów edukacyjnych zrealizowanych w Warszawie w 2010 roku. W ramach Giełdy przeprowadzono II edycję Konkursu m.st. Warszawy na najlepszy projekt z zakresu edukacji kulturalnej.
Do Konkursu wpłynęło 78 wniosków. Najwięcej zgłoszeń pochodziło od instytucji kultury (25). Szkoły złożyły 23 wnioski, przedszkola – 10, organizacje pozarządowe – 16, placówki wychowania pozaszkolnego – 3. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Projekty wyłonione w I etapie oceny merytorycznej przez koordynatorów dzielnicowych Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej zostały zaprezentowane podczas Gali Giełdy. Spośród tych projektów Kapituła Nagrody powołana przez Prezydenta m.st. Warszawy wyłoniła laureatów nagród i wyróżnień.
Gala Giełdy odbyła się 3 października w Sali Kongresowej. Program obejmował wręczenie nagród i wyróżnień, projekcję filmu Jacka Wiśnickiego prezentującego 24 projekty, wyłonione przez Zespół Koordynatorów Dzielnicowych oraz pokaz taneczny Ośrodka Działań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży „Dorożkarnia”. Piękny program przygotowali: Izabela Borkowska, Kuba Łukowski oraz Dariusz Sikorski.
8 października odbył się Piknik Edukacyjny. W ramach Pikniku zrealizowano warsztaty i pokazy artystyczne.
więcej »
 
WPEK na kongresie ShortCut Europe 2011
k
logo ShortCut Europe
W dniach 16-18 listopada 2011 odbył się kongres Shortcut Europe Warszawa 2011 - międzynarodowe spotkanie środowisk zainteresowanych edukacją kulturalną i animacją kultury. Podczas kongresu nie zabrakło Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej.

Założenia Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej oraz sposób ich realizacji omówiła Wanda Górska - Pełnomocnik Prezydenta m. st. Warszawy ds. edukacji kulturalnej. O narzędziach internetowych służących programowi opowiedział Dariusz Jachimowicz. WPEK został zaprezentowany podczas jednego z bardziej obleganych paneli Edukacyjne „orientuj się!” – w poszukiwaniu utraconego uczestnika.
więcej »
 
Niecodzienny Piknik w SCEK - rozmowa z Wojciechem Feliksiakiem
Wojciech Feliksiak
Wojciech Feliksiak
Piknik Edukacyjny, czyli praktyczno-warsztatowa część Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej 2011, odbył się 8 października 2011 r. w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej.
O tym, co ciekawego działo się tego dnia w SCEK-u, opowiedział jego dyrektor – Wojciech Feliksiak.

Jurek Hagmajer (redakcja): Jaką funkcję podczas Giełdy spełniał Piknik Edukacyjny? Do kogo był on skierowany?

Wojciech Feliksiak: Piknik Edukacyjny był częścią Giełdy. Uczestniczyli w nim nauczyciele, pracownicy oświaty, dyrektorzy oraz instruktorzy warszawskich domów kultury, autorzy konkursowych projektów, młodzież, a także rodzice z dziećmi. Gośćmi honorowymi wydarzenia byli: Pan Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy oraz Pani Wanda Górska, Pełnomocnik Prezydenta m. st. Warszawy ds. edukacji kulturalnej.
Piknik Edukacyjny w SCEK
Piknik Edukacyjny w SCEK
Piknik Edukacyjny w SCEK
»
więcej »
 
Promocja podana na tacy
Wystawa "Podane na tacy"
Wystawa "Podane na tacy"
Z autorką wystawy „Podane na tacy”, Zofią Bisiak ze Stowarzyszenia Akademia Łucznica, rozmawia Redakcja WPEK.

„Podane na tacy” to wystawa o promocji wydarzeń kulturalnych. Stanowiła część II Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej. Została pokazana w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej podczas Pikniku Edukacyjnego.
k
Wystawa "Podane na tacy"
Wystawa "Podane na tacy"
»
WYWIAD Z ZOFIĄ BISIAK »
 
Do pobrania... - II Warszawska Giełda Programów Edukacji Kulturalnej 2011
j
logo Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej
W zakładce "Do pobrania", po prawej stronie na: www.wpek.pl, przy artykule "Dokumenty do pobrania - II Warszawska Giełda Programów Edukacji Kulturalnej 2011", znajdują się materiały dotyczące II edycji Giełdy (Regulamin, Uchwały, protokoły, itd. oraz dokumenty i materiały organizatorów), a także uzasadnienia koordynatorów dzielnicowych, odnoszące się do projektów, które zostały wyłonione w I etapie Giełdy i przeszły do finału konkursu oraz laudacje projektów nagrodzonych (jedne i drugie w osobnych plikach w formacie pdf).

Na stronie znajdą Państwo również film o projektach z II Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej. Polecamy!
DOKUMENTY, LAUDACJE, OPISY, FILM»
 
Zdjęcia z Gali Giełdy w Sali Kongresowej oraz link do relacji z Gali
j
Gala Giełdy, fotografie z Gali - Katarzyna Maldis
j
j
j
»
RELACJA Z GALI GIEŁDY »
 
„Muzeum na wynos” - zdobywca Grand Prix Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej
warsztaty "Muzeum na wynos"
j
warsztaty "Muzeum na wynos"
warsztaty "Muzeum na wynos"
„Muzeum na wynos” to projekt, którego celem jest wyjście z ofertą kulturalną Muzeum Narodowego w Warszawie poza jego siedzibę i poszerzenie kręgu odbiorców o grupy dzieci i młodzieży, które z racji niepełnosprawności, choroby czy sytuacji życiowej nie mogą, albo mają znacznie utrudniony dostęp, uczestniczyć w zajęciach odbywających się w muzealnych galeriach.

Od wielu lat Muzeum Narodowe zaprasza widzów niepełnosprawnych motorycznie, sensorycznie i intelektualnie. Ze statystyki wynika jednak, że frekwencja jest niewielka. Podobnie - nie ma praktycznie wśród odbiorców programów edukacyjnych Muzeum - dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem z powodów społecznych, zdrowotnych czy ekonomicznych. Wywiady w środowisku nauczycieli i opiekunów wykazały, że dotarcie do Muzeum z grupą ich podopiecznych jest poza ich zasięgiem organizacyjnym i finansowym.
więcej »
 
Rozmowa z laureatką Grand Prix
j
Katarzyna Rokosz
Z Katarzyną Rokosz, autorką zwycięskiego projektu „Muzeum na wynos”, rozmawia Jurek Hagmajer.

Jurek Hagmajer: Przede wszystkim gratuluję Grand Prix! Proszę opowiedzieć, skąd właściwie pomysł na "Muzeum na wynos"?

Katarzyna Rokosz: Już od dawna czułam, że mury Muzeum stają się dla mnie za ciasne, że wykorzystałam chyba wszystkie możliwości działania, jakie dają przestrzenie galerii i wystaw. Pragnęłam pójść dalej, szukać nowych odbiorców. Myślałam przede wszystkim o tych, którzy nie mają szansy dotarcia do Muzeum, poczucia klimatu muzealnych sal, obcowania z oryginalnym dziełem sztuki. Takich potencjalnych odbiorców jest bardzo, bardzo wielu.
więcej »
 
„Van Gogh. Grupa sztuk wizualnych”
j
Węgierski instruktor
udziela wskazówek
polskiej uczestniczce pleneru
II nagrodę za najlepszy projekt edukacyjny roku 2010 w kategorii - instytucje kultury otrzymał: „Van Gogh. Grupa sztuk wizualnych”.

Pełna nazwa nagrodzonego na Giełdzie projektu brzmi: „Van Gogh. Grupa sztuk wizualnych – przekraczając granice wieku. Edukacja artystyczna dorosłych słuchaczy”. Pomysłodawczyni projektu - Joannę Sułek – Malinowska oraz jego koordynatorka Katarzyna Skowron są pracownicami Ośrodka Kultury Ochoty, natomiast jego uczestnikami są malarze – amatorzy, uczęszczający na warsztaty malarskie organizowane przez Ośrodek. W kilku grupach utworzonych w instytucjach „OKA” przez instruktorów malarstwa, swoje pasje rozwija na co dzień około 120 osób dorosłych, w tym seniorów.
j
j
j
»
więcej »
 
W labiryncie Muzyki
j
j
"Akcja Labirynt"
"Akcja Labirynt"
Violetta Łabanow-Jastrząb z „Fundacji Muzyka jest dla wszystkich” stworzyła projekt mający na celu rozbudzenie pasji artystycznych i podniesienia kompetencji muzycznych i plastycznych jego uczestników. Projekt otrzymał I nagrodę w kategorii - organizacje pozarządowe.

„Akcja Labirynt” to część organizowanego przez Fundację "Ogrody Muzyczne" programu edukacyjnego Chopin Open. Fundacja "Muzyka jest dla wszystkich" jest pomysłodawcą i wykonawcą projektu, skierowanego do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych.

Odbyło się szereg ciekawych wydarzeń związanych z muzyką. Warsztaty dla uczniów i nauczycieli były poligonem nowych aktywności, inspirującym do poszukiwania pasji artystycznych. Proponowano im muzykę Fryderyka Chopina i sztukę współczesną.
więcej »
 
Z internetu do realu z „Wolą Kobiet”
j
j
warsztaty projektu "Wola Kobiet"
warsztaty projektu "Wola Kobiet"
„Wola Kobiet” to edukacyjny projekt teatralny o wolskich kobietach, ich codziennym życiu, problemach, troskach, radościach, o tym, jak widzą siebie i świat. Inspiracją do zrealizowania projektu stały się tematy poruszane na forach internetowych. Projekt zdobył II nagrodę na Warszawskiej Giełdzie Programów Edukacji Kulturalnej w grupie projektów zrealizowanych przez organizacje pozarządowe.

W "Woli Kobiet" podjęto działania mające na celu edukację kulturalną kobiet, które w jakiś sposób są związane z dzielnicą Wola. Podczas castingów wybrano 10 pań, które następnie brały udział w cyklu zajęć warsztatowych, prowadzonych pod kierunkiem teatrologa – Edytę Ganz i instruktora teatralno-dramowego – Ewę Gampel.
więcej »
 
ZAMIAST WSTĘPU
Refleksje po II. edycji Giełdy i ShortCut Europe
k
Szanowni Państwo,

Przekazujemy Państwu uzupełniony komplet materiałów z II. edycji Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej, jednego z najważniejszych projektów Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej m. st. Warszawy.
Już za kilka tygodni, od początku Nowego Roku, będziemy myśleć o kolejnej – III. edycji Giełdy w 2012.

Jesteśmy dumni z tegorocznego przebiegu konkursu i przebiegu samej Giełdy. Cieszymy się, że Gala odbyła się w Sali Kongresowej – co sprawiło, że mogliśmy zaprosić do udziału wszystkich koordynatorów z placówek oświatowych i instytucji kultury. Było nas ponad 1300 osób!
więcej »
Mali dziennikarze nagrodzeni
j
Projekt "Mali dziennikarze - duże sprawy" autorstwa Pani Agnieszki Kozłowskiej z przedszkola nr 295 „Kraina Bajek” zdobył I nagrodę w grupie przedszkoli na Warszawskiej Giełdzie Programów Edukacji Kulturalnej.

Niewątpliwym walorem edukacyjnym projektu było umożliwienie dzieciom wyrażania własnych opinii i możliwość publicznego zaprezentowania swojej pracy.

Projekt obejmował szereg wydarzeń – warsztaty dziennikarskie i kulturalno-społeczne, wystawę „Osiedle oczami dzieci”, quiz „Mały Obywatel”, wycieczki do stacji TVN, Radia RDC, Pałacu Prezydenckiego. Łącznie w wydarzeniach projektu wzięło udział ok. 120 uczestników.
więcej »
Od Przedszkola do Kultury
j
Przedszkole nr 106 przy ul. Trockiej 4 zdobyło wyróżnienie za projekt „Twórcze przedszkole – zdrowe dziecko”. Jest to interdyscyplinarny projekt artystyczno – edukacyjny, który swoim zasięgiem obejmuje przedszkola i szkoły podstawowe dzielnicy Targówek. Ma na celu między innymi przygotowanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz opracowanie nowoczesnych metod edukacji kulturalnej.
Projekt "Twórcze przedszkole – zdrowe dziecko" kładzie nacisk na skorelowanie terapii logopedycznej ze sztuką, łączy edukację kulturalną z terapią logopedyczną. Powstała oferta edukacyjna skierowana do około 300 dzieci w wieku przedszkolnym z Targówka.
więcej »
SOFA – zwycięska inicjatywa uczniów liceum
j
SOFA to Sceniczny Otwarty Festiwal Artystyczny zorganizowany przez uczniów LXIV Liceum Ogólnokształcącego im. S.I. Witkiewicza w Warszawie. Zajął I miejsce w grupie projektów zrealizowanych przez szkoły ponadgimnazjalne.

Festiwal odbywał się w pomieszczeniach szkolnych. Wzięli w nim udział uczniowie z 26 liceów oraz grupy z kilku domów kultury. Projekt obejmował warsztaty (m. in. rozmowy uczestników grup teatralnych z zaproszonymi autorytetami po każdej prezentacji spektaklu), wystawę fotografii, wystawę witraży, kilkugodzinne koncerty różnych grup i pojedynczych wykonawców, pokazy taneczne, przegląd spektakli teatralnych, prezentację filmów stworzonych przez uczniów oraz akcję promocyjną – happeningi.
więcej »
Szkolne Centrum Kultury. Rozmowa z autorami projektu
j
Wyróżnienie w grupie projektów zrealizowanych przez szkoły ponadgimnazjalne zdobyło „Szkolne Centrum Kultury” I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Limanowskiego.

Jego adresaci to młodzież żoliborskich szkół wszystkich typów, a także środowisko lokalne – słuchacze Uniwersytetu III Wieku, seniorzy, kombatanci i inni mieszkańcy dzielnicy.

Autorzy projektu, Joanna Sałasińska i Maciej Witowski, gdy mówią o jego celach, to przede wszystkim wymieniają: świadomą, szeroko rozumianą edukację kulturalną, stworzenie miejsca do realizacji artystycznych i naukowych działań podejmowanych przez uczniów żoliborskich szkół na rzecz środowiska całej dzielnicy, utworzenie interdyscyplinarnej płaszczyzny do realizacji projektów i innowacji kulturalno – edukacyjnych.

Z autorami projektu Szkolne Centrum Kultury – Joanną Sałasińską, wicedyrektor szkoły oraz Maciejem Witowskim, nauczycielem-bibliotekarzem, rozmawia Jurek Hagmajer.

J. H.: Czy zdobycie wyróżnienia na Warszawskiej Giełdzie Programów Edukacji Kulturalnej wpływa na Państwa i innych podejście do działań związanych z Centrum?

J. S., M. W.: Tak, oczywiście, jest to dla nas bardzo ważne, że ktoś zauważył naszą działalność, zwrócił uwagę na uczniów i nauczycieli, którzy robią więcej, nie ograniczają się tylko do wypełniania obowiązków.
więcej »
Przez rap o samych sobie – „Audiostacja. Falenica”
j
Rozmowa z Leną Rogowską, autorką projektu „Audiostacja. Falenica”. Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury, wspólnie ze Schroniskiem dla Nieletnich i Zakładem Poprawczym Warszawa - Falenica.

Katarzyna Maldis: W zeszłym roku projekt „Błękitny Express” został nagrodzony podczas pierwszej edycji Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej. W tym roku „Audiostacja. Falenica” dostała Nagrodę Pozaregulaminową Sejmowej Podkomisji ds. Młodzieży – gratuluję! Jak Pani sądzi, w czym tkwi klucz do sukcesu obu projektów?

Lena Rogowska: Nie jestem pewna, czy przyznanie nagrody jest równoznaczne z osiągnięciem sukcesu projektowego. Myślę, że jest wiele świetnych projektów, które z różnych względów nagród nie dostają. Chociaż jednocześnie uważam, że „Audiostacja. Falenica” była ogromnym sukcesem.
więcej »
Teatr na placu zabaw
j
Nagrodę Pozaregulaminową Ministerstwa Edukacji Narodowej zdobył projekt „Plac zabaw inny niż wszystkie” autorstwa Iwony Mirosław-Doleckiej i Waldemara Doleckiego z Fundacji na Rzecz Kultury i Sztuki dla Dzieci Plac Zabaw – Teatr.

Odbyło się dziesięć wakacyjnych, sobotnio-niedzielnych spotkań w okresie od 11 lipca do 29 sierpnia 2010 (dwa razy jako część akcji „Lato w mieście”). Place, skwerki i parki na terenie Bielan zamieniały się w przestrzeń teatralną, a dzieci były wciągane w świat bajek.

Autorzy projektu postawili sobie za cel ożywienie przestrzeni miejskiej sztuką i uatrakcyjnienie czasu dzieciom, spędzającym lato w mieście. Także integracja społeczności lokalnej, dzięki partycypacji w sztuce i zwiększenie możliwości jej odbioru – przez jej dostępność – było jednym z priorytetów dla organizatorów. Spotkania odbywały się między blokami mieszkalnymi, na ogólnodostępnych placach.
więcej »
Podwójny wizerunek w „Woli Kobiet"
k
Z Edytą Ganz, jedną z autorek projektu „Wola Kobiet”, rozmawia Katarzyna Maldis.

K.M.: Po pierwsze gratuluję nagrody na Warszawskiej Giełdzie Programów Edukacji Kulturalnej. Proszę opowiedzieć o swoich refleksjach po projekcie oraz skąd wziął się pomysł zorganizowania „Woli Kobiet”?

E.G.: To dla nas wielkie wyróżnienie i zarazem zachęta do dalszej pracy w konwencji teatru paradokumentalnego. Pomysł na „Wolę Kobiet” narodził się z obserwacji środowiska kobiecego w internecie. Kobiety uwielbiają zwierzać się anonimowym przyjaciółkom i zarazem same, poruszając problem na forum internetowym, pozostają anonimowe. Czaty internetowe przechodzą w gorące dyskusje dotykające większości problemów, z jakimi borykają się współczesne kobiety. Ich forma oparta na dialogu staje się gotowym materiałem do wykorzystania w sposób sceniczny.
więcej »
Copyright © wpek.mdk-mokotow.pl
ZALOGUJ