[05-10-2011]
WPEK 33

    Warszawski Program Edukacji Kulturalnej
 
  Internetowa Gazeta WPEK 33 / 05 października 2011
 
 
Po Gali II Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej
Wanda Górska
Wanda Górska
Szanowni Państwo,

W poniedziałek, 3 października, spotkaliśmy się w licznym gronie w Sali Kongresowej na Warszawskiej Giełdzie Programów Edukacji Kulturalnej. Odbyła się część merytoryczna - godzinna prezentacja najlepszych projektów roku 2010 i Gala rozdania nagród konkursu m.st. Warszawy.

Minął rok od I. edycji Warszawskiej Giełdy, a my ze stuosobowej sali w Ratuszu przenieśliśmy się do Sali Kongresowej! (która w poniedziałek była niemal cała wypełniona!) To dobry znak dla Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej, którego Giełda jest sztandarowym projektem. To dobry znak dla edukacji kulturalnej w naszym Mieście!

Na spotkaniu byli obecni:

- Zastępca Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy - Pan Włodzimierz
Paszyński,
- Wiceprzewodnicząca Rady – Pani Ligia Krajewska,
- Pani Poseł Joanna Fabisiak,
- Radni Rady m.st. Warszawy,
- Burmistrzowie i Radni dzielnic warszawskich,
- Dyrektorzy Biur i Naczelnicy Wydziałów Oświaty i Kultury,
- Dyrektorzy placówek oświatowych i instytucji kultury,
- Przedstawiciele organizacji pozarządowych,
- Autorzy zgłoszonych na konkurs projektów.

Gospodarzami spotkania były osoby odpowiedzialne za wdrażanie Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej - Członkowie Rady Programowej Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej, a jednocześnie Kapituły Nagrody na najlepszy projekt roku 2010, koordynatorzy dzielnicowi i koordynatorzy z placówek oświatowych i instytucji kultury oraz moja skromna osoba - Pełnomocnik Prezydenta ds. edukacji kulturalnej.

Pomysł, żeby II. edycję Warszawskiej Giełdy zorganizować w Sali Kongresowej zrodził się ze względu na możliwość osobistego uczestnictwa wszystkich koordynatorów z placówek. Jest to bardzo duże grono, ponieważ są to przedstawiciele wszystkich placówek oświatowych i instytucji kultury, podlegających organizacyjnie Miastu Stołecznemu. Mamy okazję spotykać się głównie w internecie. Osobiście spotykamy się podczas wizyt studyjnych, ale wówczas tylko z koordynatorami z danej dzielnicy.
Nie było wcześniej możliwości, żeby koordynatorzy ze wszystkich dzielnic mogli uczestniczyć we wspólnym projekcie, w który są przecież organizacyjnie zaangażowani.

Tegoroczny Program Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej składa się z trzech części:

Części merytorycznej, która na pewno była źródłem inspiracji do pracy na rzecz edukacji, zwłaszcza tym, którzy są najbliżej beneficjenta działań. Był to pokaz dobrych praktyk z zakresu edukacji kulturalnej, zrealizowanych w Mieście Stołecznym w roku 2010, w formie krótkich reportaży filmowych.

Części oficjalnej, czyli Gali konkursu na najlepszy projekt z zakresu edukacji kulturalnej w 2010 roku.

Części praktyczno - warsztatowej, która jeszcze przed nami, połączonej z prezentacją działań artystycznych – Pikniku Edukacyjnego, który odbędzie się w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, przy ul. Jezuickiej 4, w sobotę, 8 października.
więcej »
 
Fotogaleria z Gali Giełdy w Sali Kongresowej
j
Gala Giełdy w Sali Kongresowej, fot. Katarzyna Maldis
więcej »
 
Zapraszamy na Piknik Edukacyjny
j
Aleksandra Jankowska
8 października w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej (ul. Jezuicka 4) odbędzie się Piknik Edukacyjny – II część Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej 2011.

W programie: pokazy i warsztaty artystyczne m.in. tegorocznych i ubiegłorocznych laureatów. „Muzeum na wynos” zaprezentuje laureatka nagrody Grand Prix – Katarzyna Rokosz, Ewa Reeves pokaże „jak to się dzieje, że obraz się rusza”. Będzie też można porozmawiać przy kawie z autorami nagrodzonych i wyróżnionych projektów, usłyszeć piosenki ze spektaklu „Błękitny Express” uhonorowanego w ubiegłym roku II Nagrodą oraz zobaczyć wystawę „Podane na tacy”, na której zaprezentujemy wybrane, ciekawe, a nawet zaskakujące formy promocji projektów edukacyjnych i artystycznych. I jeszcze jedna atrakcja – nagrody dla posiadaczy kart wstępu. Ich losowanie planujemy na godz. 13.30 w holu głównym Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej. Kartę można jeszcze otrzymać w sekretariacie SCEK, tel. (22) 831-53-93, ale wejście na Piknik Edukacyjny jest wolne i bezpłatne. Zapraszamy posiadaczy kart oraz wszystkich zainteresowanych (także bez kart wstępu) w godz. 10.00 – 15.00.

Aleksandra Jankowska
koordynator Giełdy
więcej »
 
Piknik Edukacyjny w SCEK
k
W programie Pikniku między innymi:

„Muzeum na wynos”
Autorka: Katarzyna Rokosz, Muzeum Narodowe

„Muzeum na wynos” – „przenośnie muzeum”, składające się z czterech warsztatów, które pozwalają zaprezentować, czym jest muzeum sztuki, jakie ma kolekcje, jak wyglądał ongiś warsztat pracy artysty oraz jakie są sposoby interpretowania dzieł sztuki.
Każdy uczestnik Giełdy będzie mógł spróbować swoich sił jako malarz – zrobić farby i stworzyć dzieło…
Zaprezentowane zostaną warsztaty:
„W pracowni malarza”, „Muzeum. Zrób to sam”, „Zabawa w detektywa”, „Tajemnice archeologii”

Piosenki ze spektaklu „Błękitny Express”

„Błękitny Express” to tytuł projektu i spektaklu zrealizowanego przez Lenę Rogowską ze Stowarzyszenie Praktyków Kultury w Schronisku dla Nieletnich i Zakładzie Poprawczym w Falenicy. Słynne piosenki Hanki Ordonówny w nowych aranżacjach w wykonaniu wychowanek Schroniska. Projekt zdobył II nagrodę na najlepszy projekt z zakresu edukacji kulturalnej w ubiegłym roku.

”Jak to się dzieje, że obraz się rusza” - Fundacja Twarda Sztuka.
Autorzy projektu: Ewa Reeves, Bogdan Butenko


Podczas Pikniku Edukacyjnego zostanie zaprezentowany projekt, czyli przedstawienie podstawowej zasady realizacji filmu animowanego w formie książki, która powstaje z wykonanej przez dzieci grafiki.

Warsztaty: „Podaj cegłę, czyli słodki smak architektury”

Cykl „Podaj cegłę, czyli słodki smak architektury” został przygotowany jako warsztaty pilotażowe, towarzyszące imprezom promującym edukację architektoniczną dzieci i młodzieży w kilku polskich miastach, których charakterystycznym elementem krajobrazu jest architektura murowana. Zajęcia mają na celu zainteresowanie młodych ludzi otoczeniem, w którym żyją, uczą się, wypoczywają i sprowokowanie do zadania sobie pytań: co jest w moim otoczeniu interesującego? Czy mogę w jakiś sposób pozytywnie wpłynąć na wizerunek mojego miasta? Podczas warsztatów uczestnicy poznają historię cegły, lokalnej architektury murowanej oraz budują modele architektoniczne z kostek cukru.

„Znowu sami kreatywni ludzie na widowni”
Warsztat teatralny przygotowany przez Annę Rochowską z Teatru Rozmaitości dla uczestników Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej 2011.

Przez praktyczne ćwiczenia teatralne bazujące na spektaklu „Jackson Pollesch” spróbujemy zadać kilka pytań i może na niektóre z nich znaleźć odpowiedź: Czy jesteśmy dziś wszyscy kreatywni? Z jakimi oczekiwaniami przychodzimy do teatru? Czy widzom potrzebne są warsztaty teatralne przed spektaklem? Czy na pewno wszyscy musimy być artystami? Czy jeśli nie masz profilu na facebook’u to nie ma Cię w ogóle?, itp.
Piknik Edukacyjny – II część Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej 2011 - program w pdf »
 
LISTA LAUREATÓW II WARSZAWSKIEJ GIEŁDY PROGRAMÓW EDUKACJI KULTURALNEJ 2011
Grand Prix: "Muzeum na wynos"
Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum w walizce
Organizacje pozarządowe: I Nagroda - "Akcja Labirynt", Fundacja Ogrody Muzyczne
Akcja Labirynt
Organizacje pozarządowe: II Nagroda - "Wola kobiet", Stowarzyszenie Spółdzielnia Dokumentalna
Wola Kobiet
Instytucje kultury:
I Nagroda - "Muzeum na wynos", Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum w walizce
Instytucje kultury:
II Nagroda - "Van Gogh. Grupa sztuk wizualnych - przekraczając granice wieku. Edukacja artystyczna dorosłych słuchaczy", Ośrodek Kultury Ochoty
Van Gogh
Przedszkola: I Nagroda - "Mali dziennikarze - duże sprawy", Przedszkole nr 295 "Kraina Bajek"
Mali dziennikarze - duże sprawy
Przedszkola: Wyróżnienie - "Twórcze przedszkole - zdrowe dziecko", Przedszkole nr 106
Twórcze przedszkole - zdrowe dziecko
Szkoły ponadgimnazjalne:
I Nagroda - "Sceniczny Otwarty Festiwal Artystyczny SOFA", LXIV Liceum Ogólnokształcące im. S. I. Witkiewicza
j
Szkoły ponadgimnazjalne: Wyróżnienie - "Szkolne Centrum Kultury", I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Limanowskiego
j
Nagroda pozaregulaminowa Ministerstwa Edukacji Narodowej: "Plac zabaw inny niż wszystkie", Fundacja na Rzecz Kultury i Sztuki dla Dzieci Plac Zabaw - Teatr
Plac zabaw inny niż wszystkie
Nagroda pozaregulaminowa Sejmowej Podkomisji ds. Młodzieży: "Audiostacja. Falenica", Stowarzyszenie Praktyków Kultury
Audiostacja.Falenica
Copyright © wpek.mdk-mokotow.pl
ZALOGUJ