[13-09-2011]
WPEK 31

    Warszawski Program Edukacji Kulturalnej
 
  Internetowa Gazeta WPEK 31 / 13 września 2011
 
 
Rozpoczęcie roku szkolnego
j
Hanna Gronkiewicz-Waltz
1 września 2011 w Zespole Szkół nr 43 przy ul. Kobiałki 49 na Białołęce odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2011/2012 z udziałem Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Przedstawiamy treść przemówienia, które wygłosiła Pani Prezydent.

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

jest mi niezmiernie miło, że mogę dokonać inauguracji nowego roku szkolnego właśnie w Białołęce - jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się dzielnic Warszawy.

Dziś 170 tysięcy uczniów warszawskich szkół samorządowych rozpoczyna nowy rok szkolny, w tej liczbie prawie 6 tysięcy to sześciolatki, których rodzice zdecydowali się na wybór I klasy. Jestem przekonana, że podjęli oni słuszną decyzję, bowiem dołożyliśmy wszelkich starań, aby szkoły były właściwie przygotowane do przyjęcia najmłodszych uczniów.

Środki, które przeznaczamy w Warszawie na finansowanie oświaty, umożliwiają tworzenie bogatej oferty edukacyjnej, rozwijanie zainteresowań i talentów dzieci i młodzieży, powalają każdemu uczniowi na osiągnięcie sukcesu na miarę jego możliwości. Jesteśmy pewni, że inwestycja w edukację to dobra inwestycja. Wiedza to podstawa nowoczesnego społeczeństwa. Młodzi, wykształceni ludzie gwarantują rozwój i postęp cywilizacyjny. Ważne, aby od najmłodszych lat rozwijać ciekawość świata i, aby ta chęć poznawania i odkrywania towarzyszyła nam przez całe życie.

Drodzy Gimnazjaliści, jestem przekonana, że w tym nowym budynku będziecie mieli doskonałe warunki do nauki, pozwalające odnosić edukacyjne sukcesy. Tego Wam, u progu nowego roku szkolnego, serdecznie życzę.
Dyrekcji szkoły i nauczycielom życzę satysfakcji z trudnej i odpowiedzialnej pracy, podkreślając, że sukces nauczyciela zależy od sukcesu ucznia.

Szanowni Państwo, rok szkolny 2011/2012 w Warszawie uważam za otwarty.

Hanna Gronkiewicz-Waltz
więcej »
 
List do dzieci
j
Joanna Fabisiak
Fragment wypowiedzi Joanny Fabisiak, poseł na Sejm RP, skierowanej do dzieci z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, która została wygłoszona 1 września 2011:

Drogie Dzieci,

z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2011/2012 przesyłam Wam wiele ciepłych słów i życzę, abyście z nowymi siłami przystąpiły do nauki i czytania książek.
Jestem przekonana, że pociąga Was, nie tylko najmłodszych, świat bajek, gdzie dzieją się rzeczy niezwykłe: zwierzęta mówią ludzkim głosem, dobre wróżki i krasnoludki pomagają ludziom, a czarownice zostają potępione. Miłośników bajek zapraszam już niedługo na Powiśle do Parku Literackiego im. Janiny Porazińskiej, gdzie będziecie mogli słuchać ulubionych utworów siedząc na zaczarowanej ławeczce. Wśród drzew znajdą się także figury bajkowych postaci: Śmieszek, Psotek oraz Kichusia i Kozuchy Kłamczuchy.
więcej »
 
Rozmowa z Joanną Fabisiak
j
Ilustracja do bajki J. Porazińskiej - rys. Małgorzata Czernik
Z Joanną Fabisiak, posłem na Sejm RP, Przewodniczącą Podkomisji ds. Młodzieży rozmawia Katarzyna Maldis.

Katarzyna Maldis: Jaki cel przyświeca Pani przy realizowaniu inicjatyw dotyczących rozwoju kultury w Warszawie?

Joanna Fabisiak: Od nowego roku wprowadzono 5 – procentowy VAT na książki. Przy tak wątłym czytelnictwie w naszym kraju wprowadzenie VAT może spowodować wręcz jego zapaść. Jednocześnie mam głębokie przekonanie, nie tylko jako polonistka, ale jako człowiek, który lubi czytać książki, że jeśli nie zachwycimy dzieci tajemniczym światem książki, to jako dorośli na pewno nie będą czytali. Dlatego uważam, że trzeba robić wszystko, podejmować różne inicjatywy, które spowodują zwiększenie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
j
j
j
»
więcej »
 
Edukacja historyczna w podwarszawskich Palmirach
j
j
logo Muzeum w Palmirach
Muzeum w Palmirach, fot. Krzysztof Skrabek
W Palmirach w północno-wschodniej części Puszczy Kampinoskiej znajduje się oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. Jest to miejsce upamiętnienia masowych mordów, dokonywanych przez Niemców na polskiej ludności cywilnej. Muzeum od niedawna funkcjonuje w nowej siedzibie.

W ofercie edukacyjnej Muzeum w Palmirach znajdują się oczywiście tradycyjne wycieczki z przewodnikiem. Są one darmowe i obejmują zarówno zwiedzanie grupowe, jak i indywidualne (wymagają uprzedniej rezerwacji). Zainteresowani poszerzaniem swojej wiedzy na temat „Katynia Zachodu”, jak często nazywa się Palmiry, będą wkrótce mogli skorzystać z lekcji muzealnych. Ta stricte muzealna działalność będzie się jednak różnić od typowych zajęć w salach wystawowych.
więcej »
 
Rozmowa z Agnieszką Tarasiuk
j
j
Warsztaty w Królikarni
Warsztaty w Królikarni
Z Agnieszką Tarasiuk - kuratorem oddziału Muzeum Narodowego Warszawie – Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni rozmawia Katarzyna Maldis.

Katarzyna Maldis: Jakie miejsce zajmuje edukacja kulturalna w działaniach Królikarni?

Królikarnia jest przede wszystkim miejscem do spotykania się ludzi ze sztuką. Chciałabym organizować jak najwięcej projektów edukacyjnych, na bardzo różnych poziomach – i dla dzieci, i dla profesjonalistów. W związku z rearanżacją i czasowym zamknięciem galerii w gmachu głównym Muzeum Narodowego pojawiła się potrzeba wypełnienia misji edukacyjnej Muzeum – podstawowej edukacji muzealnej, kontaktu z dziełami sztuki, dla szkół, dla uczącej się młodzieży.
więcej »
 
POLECAMY
Szkolny survival, czyli poradnik o tym, jak przeżyć w szkole
19 września pojawi się w księgarniach „Praktyczny przewodnik ucznia. Twoja szkoła bez tajemnic”. To dobra lektura na początek roku – poradnik, jak przejść przez szkołę cało, zdrowo i z uśmiechem.

Zadowoleni ze szkoły, lubiący nauczycieli, bez lęku przed pójściem na pierwszą w życiu lekcję – tak chciałby widzieć uczniów Marcin Przewoźniak. Pedagog z wykształcenia, od 19 lat piszący dla dzieci, za kilka dni będzie miał premierę swojej nowej książki – „Praktycznego poradnika ucznia. Twoja szkoła bez tajemnic” – tym razem o tym, jak przeżyć w dżungli szkolnych sal i korytarzy.

„Praktyczny przewodnik ucznia. Twoja szkoła bez tajemnic” to napisana w sposób żartobliwy i przystępny dla każdego, niezależnie od wieku, bogato ilustrowana książeczka. – Chcę pokazać, że szkoła jest fajnym miejscem. Stereotypowo myślimy często o szkole w negatywnych kategoriach. Pisząc, doradzam, jak przebrnąć przez ten okres w życiu. Chciałbym pokazać dzieciom, że edukacja szkolna może być przyjemna. Mam nadzieję, że udało mi się to mądrze i zabawnie zaprezentować – opowiada autor książki.
więcej »
"Koziołek Matołek" w Teatrze Na Woli
j
Już 18 i 19 września w Teatrze Na Woli – spektakle „Koziołka Matołka” w reżyserii Ondreja Spišaka w Teatrze na Woli.

Spektakle dla dzieci realizowane przez Ondreja wyróżniają się podejściem serio do młodego widza. W jego interpretacji „Koziołek Matołek” to nie tylko opowieść o Koziołku, który podróżuje po świecie i przeżywa niezwykłe przygody. To także bajka o dużym walorze edukacyjnym. Historia o tym, że wytrwałość, konsekwencja, chęć zdobywania wiedzy i wyobraźnia pomogą w osiągnięciu każdego celu.

Reżyser Ondrej Spišak w przedstawieniu aktywizuje wyobraźnię młodych widzów i wciąga do kolorowego świata, który powstaje z bardzo prostych środków i zmienia się na ich oczach. Spektaklowi towarzyszy odgrywana na żywo muzyka z różnych stron świata.
więcej »
Maski, pacynki i kukły w Teatrze Guliwer
j
W wyobraźni najmłodszych magiczny, bajkowy świat mówiących przedmiotów potrafi funkcjonować na równi z rzeczywistością. Dobrym miejscem na stawianie pierwszych kroków z teatrem lalek, teatrem cienia oraz animacją przedmiotu jest Teatr Guliwer na Warszawskim Mokotowie.

Mając na uwadze wymienione zalety inscenizacji lalkowych, Teatr Guliwer proponuje najmłodszym dzieciom oraz ich opiekunom edukacyjne cykle spotkań teatralnych. Wprowadzają one dzieci w tajniki sztuki teatralnej – pokazane są różnorodne techniki lalkowe oraz zwyczaje panujące w teatrze. Każde spotkanie składa się z około 20-minutowej pogadanki wprowadzającej oraz przedstawienia, dopasowanego do wieku widzów (już od wieku przedszkolnego). Na cykl składa się 8 spektakli, wybranych przez opiekunów spośród 15 tytułów oferowanych przez Teatr.

Spotkania z dziećmi przygotowuje i prowadzi Elżbieta Kubera. - Podczas pierwszego spotkania można zazwyczaj odczuć, że widownia teatru jest dla nich miejscem nowym. Nie wiedzą, jak mają się zachować – opowiada Elżbieta Kubera - Natomiast pod koniec naszych spotkań widać, że rozumieją, jakie w teatrze panują zwyczaje. Są już przyzwyczajone i gotowe do odbioru spektakli oraz zachęcone do odwiedzania teatru w przyszłości.
więcej »
PROJEKT Z PLATFORMY KULTURY
Opowiem Ci o wolnej Polsce
j
Opowiem ci o wolnej Polsce to skierowany do uczniów i ich nauczycieli program edukacyjny przygotowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego celem jest przybliżenie młodym ludziom wydarzeń związanych z najnowszą historią Polski i pokazanie w jaki sposób na przestrzeni 50 lat kształtowało się społeczeństwo obywatelskie.

Ważnym elementem pracy nad projektem są spotkania oraz wywiady młodzieży ze świadkami historii. W tym roku uczniowie w ramach swoich działań będą prowadzić blogi, uczestniczyć w szkoleniach oraz w ogólnopolskiej prezentacji.

Zadaniem uczniów w programie jest samodzielne poznawanie najnowszej historii polski - poprzez przeprowadzanie wywiadów z ludźmi, którzy brali aktywny udział w życiu społecznym i politycznym sprzeciwiając się obowiązującym systemom władzy w latach 1939-89.

W kolejnej już, bo trzeciej edycji programu stawiamy na nowe technologie i interakcyjność. Zależy nam aby zdobyta wiedza nie została jedynie zarchiwizowana, ale by miało do niej dostęp jak najwięcej osób. Dotychczas młodzież wchodziła w interakcje ze społecznością lokalną organizując wystawy, przedstawienia, prezentacje, audycje radiowe i wiele innych.
więcej »
Copyright © wpek.mdk-mokotow.pl
ZALOGUJ