[04-05-2011]
WPEK 17

Warszawski Program Edukacji Kulturalnej
 
  Internetowa Gazeta WPEK 17 - wydanie nadzwyczajne 4 maja 2011
 
 
ts
Tomasz Służewski
Ze smutkiem żegnamy naszego Przyjaciela
Ś+P Tomasza Służewskiego
Koordynatora Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej w Dzielnicy Białołęka,
Dyrektora Białołęckiego Ośrodka Kultury.
Tomek był człowiekiem ważnym dla warszawskiej kultury, opuścił nas o wiele za wcześnie, w pełni sił twórczych.

Ostatnie pożegnanie Śp. Tomasza Służewskiego odbędzie się 4 maja 2011 r. o godz. 14.00 w Warszawie w kościele pw. św. Karola Boromeusza na Powązkach.
więcej »
 
Artykuł z 10 Internetowej Gazety WPEK - 16 lutego 2011 - przypomnienie
warsztaty teatralne
warsztaty teatralne, Białołęka
Przypominamy artykuł, jaki powstał w oparciu o rozmowę z Tomaszem Służewskim. Artykuł ukazał się w Internetowej Gazecie WPEK 16 lutego 2011.


Przedszkolanki z Białołęki uczą się teatru

Nauka teatru w przedszkolu? Jak najbardziej. Ile przedszkolaki mogą nauczyć się dzięki edukacji teatralnej i jak je skutecznie do tego przygotować oraz ile zabawy można odnaleźć dzięki takiej edukacji miały okazję przekonać się nauczycielki wychowania przedszkolnego z Białołęki.

W październiku i grudniu zeszłego roku, z inicjatywy Tomasza Służewskiego, koordynatora WPEK z Białołęki, zostały zorganizowane bezpłatne warsztaty teatralne dla nauczycielek wychowania przedszkolnego.

Podobne warsztaty odbywały się w latach 97-98 i organizował je również Tomasz Służewski. Teraz – dzięki Warszawskiemu Programowi Edukacji Kulturalnej – wznowiono tego rodzaju działalność.

Pierwsze warsztaty odbyły się w dniach 22-23 października. Prowadził je Zbigniew Wójcik – założyciel Teatru Bronisze, współautor książki o teatrze dziecięcym „Zabawa w teatr”. Zajęcia odbyły się w Białołęckim Ośrodku Kultury i w Przedszkola nr 64 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka. Poświęcone były przede wszystkim reżyserii i umiejętności pracy z zespołem.

– Najpierw wysłuchałyśmy cennych wskazówek o tym, jak zbudować współpracującą ze sobą grupę, wzajemnie za siebie odpowiedzialną, tworzącą przedstawienie, a nie wyłącznie wykonującą polecenia reżysera – relacjonuje Katarzyna Kołomańska, uczestniczka warsztatów, nauczycielka wychowania przedszkolnego, koordynatorka edukacji kulturalnej w przedszkolu (KEKS) – Wykład pana Zbyszka nie miał jednak nic wspólnego z nudną teorią. Była to, zgodnie z myślą przewodnią warsztatów, zabawa w teatr. Miałyśmy okazję spróbować własnych umiejętności aktorskich na scenie, odgrywając fragmenty różnych scenariuszy. Poprzez wspólną zabawę uczyłyśmy się, jak zintegrować grupę dzieci i jak nią pokierować, by była gotowa odegrać przedstawienie.

Jak ważna jest praktyczna strona tego rodzaju warsztatów podkreśla również Tomasz Służewski – To dla warsztatów ma ogromne znaczenie. Nauczycielki zostały niejako „wciągnięte” w teatr. Zbigniew Wójcik włączył nauczycielki w spektakl i przez to działanie zaczęły one sobie uświadamiać, na czym tak naprawdę polega tworzenie przedstawienia teatralnego.
więcej »
 
Ś+P
Tomasz Służewski
Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze w PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Podyplomowego Studium Menadżerów Kultury SGH oraz Podyplomowego Studium Psychologia Zarządzania Personelem na Wydziale Psychologii UW. Zanim został dyrektorem ośrodka kultury w Białołęce, pracował w dwóch domach kultury. W latach1988 - 1992 był instruktorem teatralnym w DK "Świt", a od 1992 do1997 instruktorem teatralnym i kierownikiem merytorycznym w DK Zacisze. Był założycielem dwóch teatrów - w 1988 roku założył Teatr 13, a w późniejszym czasie zainicjował powstanie Teatru Krzesło w Zielonce. W Teatrze 13 zrealizował ponad 80 premier i odnotował na festiwalach liczne sukcesy. Ponadto prowadził zajęcia teatralne w zakładzie karnym w Białołęce oraz seminarium duchownym. Prowadzone przez niego warsztaty były elementem programu resocjalizacji więźniów. Zainaugurował dwa festiwale teatrów amatorskich: "Maraton Teatralny" w Zielonce oraz "Garderobę Białołęki", która doczekała się już 11. edycji . W lipcu 1997 r. w wyniku konkursu został dyrektorem Białołęckiego Ośrodka Kultury. Oprócz Teatru13 prowadził dziecięcy teatr Stonka.
Copyright © wpek.mdk-mokotow.pl
ZALOGUJ