[09-11-2010]
WPEK 6

  Warszawski Program Edukacji Kulturalnej
  Internetowa Gazeta WPEK 6 - wydanie nadzwyczajne
9 listopada 2010
 
Relacja z Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej
logo Warszawskiej Giełdy
 
W dniach 25, 26 października odbyła się Warszawska Giełda Programów Edukacji Kulturalnej. Giełdę inaugurowało seminarium nt. Teoria i praktyka edukacji kulturalnej z udziałem prof. Krystyny Pankowskiej (Uniwersytet Warszawski), Janusza Byszewskiego (Centrum Sztuki Współczesnej), Marka Kraszewskiego, dyrektora Biura Kultury oraz Janusza Kostynowicza (Urząd m.st. Warszawy). Seminarium odbyło się w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej. Także w SCEK zaprezentowano 5 filmów zrealizowanych w ramach projektów z zakresu edukacji kulturalnej. Pierwszy dzień Giełdy zakończył wspaniały spektakl Chopin w reżyserii Stanisława Dembskiego w wykonaniu grupy Fiakier z Ośrodka Działań Artystycznych dla Dzieci i Młodzież „Dorożkarnia”.

W drugim dniu Giełdy ogłoszono wyniki konkursu m.st. Warszawy na najlepszy projekt z zakresu edukacji kulturalnej. Włodzimierz Paszyński, Z-ca Prezydenta m.st. Warszawy wręczył laureatom dyplomy oraz nagrody rzeczowe: statuetki wykonane z litego szkła przez Aleksandrę Herisz oraz prace Justyny Skowyrskiej - talerze ceramiczne. Film Jacka Wiśnickiego przybliżył 20 projektów wyłonionych w II etapie Konkursu przez Zespół Koordynatorów Dzielnicowych spośród 113 zgłoszonych projektów. Film powstał z materiałów dostarczonych przez autorów. Dokonano też prezentacji oficjalnych stron Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej: www.widok.waw.pl i www.wpek.pl, przedstawiono film promujący tę stronę oraz reportaż dokumentujący pracę zespołu redakcyjnego. Uroczystość odbyła się w sali konferencyjnej Ratusza, a prowadziła ją Wanda Górska, Pełnomocnik Prezydenta m. st. Warszawy ds. edukacji kulturalnej.
Warszawska Giełda Programów Edukacji Kulturalnej
Warszawska Giełda Programów Edukacji Kulturalnej
Warszawska Giełda Programów Edukacji Kulturalnej
»
więcej »
 
 
Pierwsza nagroda - „Usłysz nas”
laureaci
Wanda Górska i Włodzimierz Paszyński z laureatami I Nagrody
Pierwszą nagrodę na Warszawskiej Giełdzie Programów Edukacji Kulturalnej zdobyli Marta Abramczyk i Zbigniew Darda za projekt „Usłysz nas”, zrealizowany w Domu Kultury „Zacisze” na Targówku.

W ramach projektu powstał 45-minutowy, oparty na faktach film pt. „Deaf life”. Główne bohaterki – Agnieszka i Ola to niesłyszące nastolatki. Agnieszka straciła słuch w wieku 18 lat, Ola w wieku półtora roku. Film pokazuje codzienne życie zaprzyjaźnionych dziewczyn oraz ukazuje, że osoby niesłyszące mogą, tak samo jak słyszące, osiągać sukcesy. Przybliżenie widzom codzienności świata ciszy jest równocześnie dowodem na to, że sztuka pomaga ludziom otwierać się i zbliżać do siebie, pomimo dzielących ich różnic.
więcej »
 
 
Druga nagroda - „Błękitny Express”
Błękitny Ekspress
 
Projekt „Błękitny Express” to zdobywca drugiej nagrody. Został zrealizowany przez „Stowarzyszenie Praktyków Kultury”, wspólnie ze Schroniskiem dla Nieletnich i Zakładem Poprawczym Warszawa - Falenica.

W hali stacji kolejowej w Falenicy zorganizowano spektakl, oparty na tangach okresu międzywojennego. Wystąpiły w nim wychowanki zakładu poprawczego w Falenicy. Śpiewały m. in. piosenki Hanki Ordonówny we współczesnych aranżacjach.
Błękitny Ekspress
Błękitny Ekspress
Błękitny Ekspress
»
więcej »
 
 
Trzecia nagroda - „Labirynt Teatralny”
Labirynt teatralny
 
Trzecią nagrodę zdobył projekt „Labirynt Teatralny” Fundacji „Alternatywa” realizowany w Pałacyku Szustra na Mokotowie.

Kilkunastoosobowe grupy gości odwiedzały teatralny labirynt – specjalnie zaaranżowaną sieć korytarzy, piwnic, schodów, tworzących tajemniczą przestrzeń. Grupy oprowadzane były przez profesjonalnie przygotowanych aktorów – Strażników, zaopatrzonych w liny i latarki. Przybliżanie się do tajemnicy teatru pobudzało wyobraźnię. W zakamarkach labiryntu była możliwość obejrzenia i włączenia się w działania teatralne. Oryginalność i pomysłowość projektu to tylko niektóre z jego atutów. Każdy z etapów wizyty został merytorycznie opracowany.
Labirynt teatralny
Labirynt teatralny
Labirynt teatralny
»
więcej »
 
ZAMIAST WSTĘPU
Refleksje po Giełdzie
Wanda Górska
Dziś przesyłamy Państwu nadzwyczajny numer naszej gazety WPEK, poświęcony najważniejszemu wydarzeniu roku dla Warszawskiego Program Edukacji Kulturalnej – I Warszawskiej Giełdzie Programów Edukacji Kulturalnej.
Warszawska Giełda jest w pewnym sensie kontynuacją podobnego przeglądu działań z obszaru edukacji kulturalnej, który organizowała Fundacja Kultury.
Rok temu odbyła się Ogólnopolska Giełda, która przyniosła wiele dobrego w propagowaniu
i dzieleniu się dobrymi pomysłami z tego obszaru kultury.

Warszawski Program Edukacji Kulturalnej zakłada organizację przeglądu najcenniejszych inicjatyw z zakresu edukacji i dlatego w tym roku zorganizowaliśmy imprezę wspólną dotyczącą działań na terenie Warszawy. Mam nadzieje, że będzie już tak zawsze.

Nowym – i jak się okazało bardzo istotnym – punktem programu Giełdy była Gala rozdania Nagród za najlepsze projekty roku, które Rada Miasta Stołecznego wprowadziła uchwałą w dn. 26 sierpnia br.
Do Nagrody zgłoszono 113 projektów, w większości bardzo dobrych i ciekawych.
więcej »
 
Wyróżnienie - „Rytmy nieskończoności”
Wyróżnienie, za projekt „Rytmy nieskończoności”, otrzymali jego pomysłodawcy i koordynatorzy - Katarzyna Walentynowicz i Wiesław Włodarski. To dobry przykład działalności edukacyjno-kulturalnej w publicznej placówce oświatowej.
więcej »
 
Wyróżnienie - „Zaczarowana szuflada”
Zaczarowana szuflada
Kolejne wyróżnienie otrzymał projekt artystyczno-edukacyjny o nazwie „Zaczarowana Szuflada - czytanie, bajanie, słowem malowanie” autorstwa Liliany Owies oraz Aleksandry Mostowskiej. Realizował go Klub Kultury „Zastów” wraz z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy.
więcej »
 
Wyróżnienie specjalne - „Edukacja w TR”
Edukacja w TR
Kapituła dostrzegając wartość dodaną projektu – modelowe rozwiązanie edukacji w teatrze miejskim – uhonorowała projekt Anny Rochowskiej – „Edukacja w TR” wyróżnieniem specjalnym.

Program „Edukacja w TR” jest adresowany do szeroko pojętej widowni teatru i dostosowany do potrzeb i zainteresowań różnych grup wiekowych – od przedszkolaków po dorosłych. Jest jak na razie jedynym tak wszechstronnym programem edukacji kulturalnej prowadzonym w teatrze warszawskim. Realizowany jest w kilku projektach.
więcej »
 
Wyróżnienie specjalne - „Kino Na Woli - Objazdowe Kino Podwórkowe”
Kino Na Woli
Specjalne wyróżnienie – za pozytywny efekt uzyskany w wyniku realizacji projektu poza założonymi i zrealizowanymi celami – otrzymał oryginalny pomysł na edukację filmową – „Kino Na Woli - Objazdowe Kino Podwórkowe”. Jego autorką jest Monika Skiereś z Fundacji Miłośników Sztuki.
więcej »
Copyright © wpek.mdk-mokotow.pl
ZALOGUJ